Młodzi przejmą operę

Dzień Moniek - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

W sobotę Operę i Filharmonię Podlaską w Białymstoku "przejmą" młodzi zdolni z Moniek. Wśród licznych atrakcji kolejna edycja Opery Młodych - projektu realizowanego wspólnie przez Operę i szkoły muzyczne z regionu.

Tym razem we Foyer przy Odeskiej 1 zaprezentują się uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Mońkach głównie pianiści, gitarzyści oraz skrzypkowie. Pojawi się także zespół instrumentalny grający na skrzypcach i na dzwonkach chromatycznych. W programie utwory m.in. : Beethovena, Bacha, Giulianiego, Załącznego, Jenkinsona. Zapraszamy szczególnie rodziny z dziećmi, bo to dla nich przygotowujemy specjalne siedziska.

Opera Młodych rozpoczyna się o 16:00. Ale już od godziny 15:00 wiele będzie się działo przed Operą. Zagra Orkiestra Dęta z Monieckiego Ośrodka Kultury, potem zatańczy zespół przedszkolny "Podlasiaczki". Zaś po godzinie 17:00 Teatr "Skrzydła" działający przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Mońkach wystawi spektakl pt. "Dziura w płocie".

Reżyseria: Beata Grygo, scenariusz: Zofia Wójcik, muzyka: Timur Slavov (nauczyciel gry na gitarze w Szkole Muzycznej w Mońkach). Teatr funkcjonuje od 2005 roku. Aktualnie liczy 15 osób. Opiekunem i instruktorem zespołu jest polonista - pani Beata Grygo. Teatr ma swoim koncie wiele przedstawień, które były pokazywane nie tylko w szkole, ale również mieszkańcom Moniek. Dzieci uczestniczyły też w wielu przeglądach i festiwalach teatralnych.

Warto przypomnieć, że w przestrzeni wystawienniczej Opery oglądać można jeszcze do 4 maja pisanki wielkanocne, palmy, pająki ze słomy, papierowe kwiaty i wycinanki wieszane w oknach. To najpiękniejsze prace nadesłane na 19. edycję wojewódzkiego przeglądu organizowanego przez Moniecki Ośrodek Kultury i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W Foyer Opery prezentowana jest też wystawa "Mońki - brama na Biebrzę". To zdjęcia autorstwa Marka Sochy, na których można podziwiać przyrodę Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Zapraszamy w sobotę 26 kwietnia od godziny 15:00.

(-)
Materiał Opery
25 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia