Młodzi reżyserzy na start!

10. Forum Młodej Reżyserii

Czekają nas pokazy sztuk teatralnych wielu młodych artystów z polskich uczelni. Ogłoszono konkurs na najlepszy spektakl i reżysera. Można zobaczyć za darmo!

10. Forum Młodej Reżyserii otwiera pokaz wielu darmowych spektakli wystawianych przez studentów. To wydarzenie będzie trwać od 13 do 17 maja 2021 r.

Ten event podzielono na trzy strefy. Pierwszy dział to: spektakle konkursowe, w których uczniowie szkół teatralnych z Krakowa ( Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego , która jest organizatorem tego wydarzenia); z Filii Akademii z Wrocławia i z Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza z Warszawy - przedstawią swoje dokonania artystyczne.

13 maja odbędą się spektakle i rozmowy ze studentami. Można będzie zobaczyć „Bezpieczne miejsce", a reżyserem tej sztuki jest Tomasz Fryzeł ( IV r. WRD AST w Krakowie), a pracę będziemy mogli obejrzeć na kanale VOD/24h o godzinie 11:00.

Później o 18:30 zobaczymy streaming spektaklu pod tytułem: „Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze". Reżyserem jest Marta Wiśniewska, (V r. WL AST we Wrocławiu. O 20:15 będzie prezentowany „Cyrk" – streaming live. Jego reżyserem jest Anna Obszańska z II r. WRD AST w Krakowie. Po każdym pokazie będzie 45 minut przeznaczone na rozmowę z twórcami.

W drugim dniu, 14 maja 2021 r., w piątek o godzinie 11:00 zostanie wyświetlony na VOD /24h spektakl pod tytułem: „Un soir d'avril". Reżyserem tej pracy jest Weronika Maria Kuśmider, V r. Reżyserii AT w Warszawie.

Również o godzinie 11:00 na VOD/24h można będzie podziwiać sztukę „Apollo i Hiacynt Akt 1", w reżyserii Ewy Galicy; studentki III r. Reżyserii AT z Warszawy.

O 21:00 godz. będą wyświetlane na żywo „PTAKI. Instrukcja". Twórcą jest Wojtek Rodak; III r. WRD AST w Krakowie. Po każdym pokazie wybrano 45 minut na rozmowę z każdym z reżyserów. Nie będą one przeprowadzane od razu po przedstawieniu danej sztuki, ale o wybranych godzinach, podanych w planie wydarzeń. Najpóźniejsza rozmowa z twórcą odbędzie się o godzinie 22:20, z reżyserem „PTAKÓW" – Wojtkiem Rodakiem.

Trzeciego dnia 10. Forum Młodej Reżyserii – to jest 15 maja, w sobotę można będzie zobaczyć o 11:00 „Bożą krówkę" w reżyserii Sławomira Narlocha, z IV r. Reżyserii AT w Warszawie. Ekranizacja na VOD/24h. o 15:00 godz. Odbędzie się z nim rozmowa.

Również w tym samym czasie tego dnia można będzie zobaczyć na VOD /24h spektakl „Miejskie Ziółka". Reżyserem jest Natasza Sołtanowicz,; V r. WL AST we Wrocławiu. Rozmowa z nią odbędzie się o godzinie 16:00.

A o 19:00 będzie pokaz sztuki „Ludzie i nie-ludzie" w reżyserii Agaty Koszulińskiej, (streaking live). Pani Agata jest studentką V r. Reżyserii AT w Warszawie. Rozmowa z nią odbędzie się o godzinie 19:40.

W dniu 16 maja, w niedzielę będą miały miejsce trzy spektakle – o godzinie 11:00:
-„nie-walentynki" w reżyserii Ady Tabisz z V r. WL AST we Wrocławiu;
-„Nimfy 2.0" pod kierownictwem Jana Jelińskiego z V r. Reżyserii AT w Warszawie;
-„Orfeusz i Eurydyka // All about love no. 1" w reżyserii Olgi Ciężkowskiej z III r. WRD AST w Krakowie.

Później w godzinach: 14:00; 15:00; 16:00 i 20:15 zostaną przeprowadzone rozmowy z tymi twórcami.
O godzinie 19:00 odbędzie się streaking live sztuki „Marzyciele. Historia miejscami prawdziwa", w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej, z IV r. WRD AST w Krakowie.

17 maja 2021 r., w poniedziałek o godzinie 19:30 nastąpi zakończenie konkursu i ogłoszenie werdyktu (streaking live).
W drugim dziale wydarzeń znalazły się pokazy towarzyszące, które odbędą się w dniach: 13; 14; 15 i 16 maja 2021 r.
Trzeci blok tematyczny to działania artystyczne z pracowni dramaturgicznej. Odbędą się w dniach 13, 14 i 17 maja 2021 r.

Na widza czeka wielka uczta artystyczna. Już nie mogę doczekać się rozpoczęcia tych wydarzeń!

Aleksandra Kaleta
Dziennik Teatralny Kraków
13 maja 2021

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia