Młodzi zapaleńcy: opera jest sexy i trendy

"Córka źle strzeżona" - Opera na Zamku w Szczecinie

90-sekundowy film promujący balet "Córka źle strzeżona" w Operze na Zamku za kilka dni będzie można obejrzeć na 25 portalach internetowych, m.in. na serwisie YouTube.

- Staramy się otwierać na młodą widownię, a w dobie internetu filmik w sieci to najlepszy sposób, by do niej dotrzeć - tłumaczy Aleksandra Mićko, specjalista ds. mediów i reklamy szczecińskiej Opery na Zamku. - Tak zrodził się pomysł.

Film to wycinek historii miłosnej wziętej z libretta XVIII-wiecznego francuskiego baletu "Córka źle strzeżona". Przeniesiono ją jednak we współczesne, młodzieżowe realia. W filmiku gra 10-osobowa grupa młodzieży w wieku 17-19 lat, którą połączyło zafascynowanie operą.

- To widowisko ponadczasowe - przekonuje Anna Rostkowska. -Wielka miłość młodych ludzi, której sprzeciwia się matka dziewczyny, może się przecież zdarzyć tu i teraz. Chcemy stworzyć modę na tego rodzaju sztukę. Nie jest to rozrywka masowa, więc tym bardziej godna uwagi.

Za realizację filmu wziął się Rafał Bajena. Sceny kręcone były w sobotę na deptaku Bogusława, w restauracji Valentino.

- Cieszę się, że w ten sposób mogę wypromować ciekawe wydarzenie kulturalne. Muszę podkreślić, że wszystkie dialogi kawiarniane, bo z nich składa się filmik, są dziełem moich aktorów. Ja tylko nad nimi czuwam.

Najbliższe spektakle "Córki źle strzeżonej" odbędą się 11 i 15 listopada oraz 4 i 5 grudnia. Młodzi aktorzy przekonują, że czas spędzony w operze nie jest stracony.

- To coś dużo więcej niż kino czy koncert - przekonuje Michał Sierociński, jeden z bohaterów filmu. - Opera jest sexy i trendy. Chcemy przekonać naszych rówieśników, że warto do niej się wybrać. To niesamowite przeżycie. My chodzimy do opery często, mamy nadzieję, że naszym entuzjazmem zarazimy innych.

Film promocyjny to kolejna akcja zorganizowana przez Operę na Zamku, która skierowana jest do młodych. W październiku bilety na musical "Rent" wystawiane były na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro.

Jakub Ziębka
Gazeta Wyborcza Szczecin
4 listopada 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia