Młodzież opowiada o ekologii

„Podróż do krańca nocy” Roxany Mehrafzoun

Od 4 do 8 września o godz. 18.00 w MiserART – strefie kultury w labiryncie wykluczenia (ul. Cybulskiego 35 a) będzie można zobaczyć wyniki pracy warsztatowej odbywającej się pod koniec sierpniu w Studiu Na Grobli - spektakl z udziałem dzieci i młodzieży w reżyserii irańskiej artystki, Roxany Mehrafzoun.

Spektakl „Podróż do krańca nocy" porusza temat ekologii. To historia o wędrówce po świecie i niepokojącej obserwacji, że człowiek stopniowo przestaje dbać o środowisko. Przez nieodpowiedzialnie wykorzystanie zasobów danych mu przez naturę, doprowadza on swoją planetę do zguby. W przedstawieniu pada pytanie, czy ludzie w porę zrozumieją, że popełniają błąd, coraz bardziej oddalając się od siebie i otaczającej ich przyrody. „Podróż do krańca nocy" opowiada o tragedii człowieka, który staje się swoim największym wrogiem. Scenariusz powstał w oparciu o tekst Mohammada Charmshira.

Podczas warsztatów uczestnicy – dzieci i młodzież w wieku 10–17 lat – zapoznali się z licznymi materiałami – filmowymi, plastycznymi, literackimi – poruszającymi zagadnienia związane z dbaniem o naturę. Miały one pobudzić do aktywności społecznej i pozytywnego przeobrażania swojego najbliższego otoczenia i utrzymania w nim równowagi ekologicznej. Uczestnicy brali udział w zajęciach teatralnych, artystycznych, muzycznych oraz ekologicznych, prowadzonych m.in. przez pracowników EkoCentrum oraz członków zespołu Małe Instrumenty.

Projekt wspiera inicjatywę „MiserArt – strefa kultury w labiryncie wykluczenia", organizowaną przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta i Fundację Homo Sacer, której celem jest włączenie osób bezdomnych do życia kulturalnego miasta przez ich aktywne uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych i procesie twórczym. Z pomocą członków MiserArt młodzi artyści budowali scenografię i aranżowali przestrzeń.

Spektaklowi towarzyszy także, przygotowana przez członków MiserArt, wystawa obrazów, murali oraz sztuki recyklingowej – pomysłowych przedmiotów stworzonych z odpadów. Dla widzów przygotowano polsko-irański poczęstunek (m.in. tradycyjną herbatę irańską i słodycze). Dochód ze sprzedaży przekąsek przeznaczony zostanie na działalność MiserArt.

Wstęp na wydarzenie jest wolny, wymagana jest jedynie rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl; tel. 71 34 45 320.

Więcej informacji: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1877&lang=pl

(-)
Materiał organizatora
21 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...