MM na 130-lecie sceny

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Małgorzata Warsicka - Teatr Polski w Bielsku-Białej

"Mistrza i Małgorzatę" Michała Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Warsickiej wystawi w październiku bielski Teatr Polski. Premiera spektaklu zainauguruje jubileusz 130-lecia sceny - informuje impresariat teatru.

Specjalistka ds. operacyjnych, marketingu i promocji bielskiej sceny Irena Świtalska podała, że w spektaklu weźmie udział obsada licząca ponad dwadzieścia osób. W rolę Mistrza wcieli się Piotr Gajos, a Małgorzaty - Jagoda Krzywicka.

Świtalska dodała, że inscenizację dzieła Bułhakowa przygotowuje zespół twórców, który zebrał laury podczas tegorocznych 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu "Klasyka Żywa" za spektakl "Beniowski. Ballada bez bohatera" Teatru Nowego w Poznaniu. Nagrodę główną otrzymała tam autorka adaptacji i reżyser Małgorzata Warsicka. Uhonorowany został także kompozytor Karol Nepelski.

Warstwa dźwiękowa bielskiej sztuki "Mistrz i Małgorzata" została stworzona w nawiązaniu do Pasji według św. Jana i według św. Mateusza. "Muzyka będzie wykonywana na żywo przez kwartet smyczkowy oraz chór" - podała bielska scena. Za scenograficzny kształt spektaklu odpowiada Marcin Chlanda, a kostiumy zaprojektowała Edyta Jermacz.

Będzie to już trzecia adaptacja dzieła Bułchakowa w bielskim teatrze. Pierwsza, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, została wystawiona w 1998 r., a druga - Roberta Talarczyka, osiem lat temu.

Premiera spektaklu odbędzie się 6 października.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej".

Marek Szafrański
Kurier PAP
30 września 2019

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia