Mniej pieniędzy z ministerialnych programów

Wiele projektów nie otrzymało dofinansowania.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, które projekty zostaną dofinansowane z programów ministra w 2018 roku. Na razie poznaliśmy wyniki naboru tylko kilkunastu programów ministra, ale w przypadku szczecińskich instytucji nie wygląda to najlepiej.

W programie Teatr i taniec pieniędzy nie otrzymały dwa bardzo ważne festiwale teatralne - Kontrapunkt i Pro-Contra. Pierwszy jest jednym z najważniejszych w Polsce festiwali teatralnych i przede wszystkim najstarszym, drugi od lat prezentuje najciekawsze zjawiska teatru niezależnego.

Teatr Polski nie otrzymał pieniędzy na dwa ważne projekty związane z obchodami lOO-lecia odzyskania niepodległości -"Zbigniew Herbert -Wieczór autorski" i "Z piekła do piekła" Jacka Kaczmarskiego.

- Jest to bardzo duże przedsięwzięcie, wykraczające swoim zasięgiem poza nasz skład. Chcemy do niego zaprosić artystów spoza naszego teatru - mówi o tym projekcie Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie.

Natomiast 162 tys. zł otrzymał Ośrodek Teatralny Kana na festiwal Spoiwa Kultury, a Opera na Zamku w Szczecinie na "Nowe spojrzenie na polską klasykę baletową - premiera baletów Stanisława Moniuszki i Romana Palestra" - 72 tys. zł. Projekt ten wpisuje się w obchody Roku Moniuszkowskiego.

Jeśli chodzi o wydarzenia dla dzieci to 137 tys. zł otrzymał Teatr Lalek Pleciuga na "Teatralny Ty-Dzień Dziecka". Projekt ten łączy sztukę z teatralną zabawą i z działaniami edukacyjnymi oraz tworzy przestrzeń, w której wszyscy - dorośli i dzieci, artyści i widzowie, Polacy i goście zagraniczni - wymienią się refleksjami doświadczeniami oraz pomysłami związanymi z teatralną i okołoteatralną działalnością skierowaną do młodych odbiorców, a także będą się po prostu dobrze bawić.

Jeśli chodzi o program Muzyka dofinansowanie otrzymali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej na 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim - 50 tys. zł i Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Szczecinie na 53. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach - również 50 tys. zł. Do programu nie dostały się takie projekty jak: "BALTIC BEAT. Prezentacje muzyki regionu Morza Bałtyckiego" Stowarzyszenia Szczecin Musie Fest, 3. Zjazd Młodych Gwiazd - Szczecin 2018 Szczecińskiej Agencji Artystycznej, światowa prapremiera opery "Guru" Laurenta Petitgirard Opery na Zamku w Szczecinie i "Koncerty Nadęte"- cykl koncertów muzyki dętej w Domu Kultury "13 Muz".

Odpadły projekty z zakresu edukacji artystycznej jak: VIII Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy organizowany przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie czy XXV Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne organizowane przez Zamek Książąt Pomorskich.

W programie Kultura ludowa i tradycyjna 20 tys. zł otrzymał Ośrodek Teatralny Kana na projekt "Wokół Tradycji 2018".

Uniwersytet Szczeciński otrzymał pieniądze na dwa projekty w kategorii Ochrona zabytków archeologicznych - 27 tys. zł na "Kulturowe oblicza życia i śmierci - nieinwazyjne badania nad osadnictwem pradziejowym w lasach Bagicza" oraz 55 tys. zł na projekt "Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna".

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
19 kwietnia 2018

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia