Mocne noworoczne uderzenie

"[Ja]³ czyli dwa do jednego", "Kompleks Portnoya"

Na powitanie nowego roku Teatr Konsekwentny przygotował dla widzów aż dwie premiery. Oba spektakle analizują dość wnikliwie dylematy moralne oraz duszę i psychikę mężczyzn, którzy przekroczyli magiczną trzydziestkę. Jednak jak różnie można podejść do tego tematu, przekonamy się już wkrótce

Tomasz Jachimek, od lat zaprzyjaźniony z Teatrem Konsekwentnym, napisał zabawny ironiczno – sarkastyczny tekst „[Ja]³ (Ja do trzeciej) czyli dwa do jednego”.  Historia jest prosta – 34 letni mężczyzna po zawale serca dowiaduje się w zwięzłych słowach od swego lekarza, iż życie po zawale to już kompletnie inna rzeczywistość: koniec beztroskiego życia, koniec ze spontanicznością, z przyzwoleniem na słabości i rozrywki. Również relacje międzyludzkie: kontakty z kobietami i przyjaciółmi to teren do wnikliwej analizy i przestrzeń do gruntownych zmian.

Ironiczny komentarz do rzeczywistości, do ludzkich przywar i nieracjonalnych przyzwyczajeń to jedna z cech charakterystycznych  dla tekstów Tomka Jachimka. Znany i lubiany kabareciarz tym razem na deskach Teatru Konsekwentnego w Starej Prochoffni pojawia się na scenie z Adamem Sajnukiem i Jerzym Janem Połońskim. To wyjątkowe trio charakteryzuje jedna paradoksalna cecha: tak samo jak znacząco  się różnią, tak samo są do siebie uderzająco podobni. Adaś – główny bohater „[Ja]³ czyli dwa do jednego” idzie przez życie w towarzystwie swoich dwóch najwierniejszych choć nieznośnych towarzyszy. Co z tego wyniknie? Już niebawem przekonamy się podczas styczniowych prób z udziałem publiczności  a 14 lutego w dniu premiery.

Terminy pokazów przedpremierowych:
16 stycznia godzina 21:30
17 stycznia godzina 19:15
18 stycznia godzina 19:15
20 stycznia godzina 21:30

Premiera: 14 lutego /Walentynki/ godzina 19:15

Kolejna premiera już w marcu. „Kompleks Portnoya” Philipa Rotha w reżyserii Adama Sajnuka i Aleksandry Popławskiej to kolejna gratka dla fanów Teatru Konsekwentnego i nie tylko. Kontrowersyjny tekst amerykańskiego pisarza stał się cennym materiałem do wkroczenia w zupełnie inną rzeczywistość. Akcja spektaklu toczy się w środowisku amerykańskich Żydów. Portnoy uwikłany jest w wewnętrzną walkę z własnymi potrzebami a jednocześnie niemożnością zdefiniowania pragnień. Traumy z dzieciństwa przenikają się z brakiem zrozumienia ze strony najbliższych mu osób czyli rodziców, którzy jednak mocno determinują życie Aleksandra Portnoya. Niepozbawiona inteligentnego humoru, szokujących zwrotów akcji ale również podszyta głębokim smutkiem treść przedstawiania  nie pozostawi nikogo obojętnym na nową propozycją Adama Sajnuka, który obsadzając siebie w roli głównej zaprosił do współpracy Monikę Mariotti, Annę Smołowik oraz  Bartka Adamczyka.

Premiera spektaklu 10 marca 2010 roku. Dalszych informacji udziela: Marlena Moździńska - Manager ds. PR i promocji Teatr Konsekwentny, tel. + 48 504 266 063, ul. Boleść 2.

Marlena Moździńska
Materiały Teatru
8 stycznia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia