Modlitwa trzech wyznań

2. Festiwal Trzech Kultur w Kępnie

Modlitwa trzech wyznań, koncerty, gry i zabawy to wydarzenia II Festiwalu Trzech Kultur, który odbędzie się 2 września. W 2017 roku wielkopolskie Kępno zorganizowało Festiwal Trzech Kultur - wyjątkowe wydarzenie kulturalno-edukacyjne, organicznie związane z niezwykłymi dziejami miasta, w którym przez kilka wieków żyli zgodnie wyznawcy trzech religii.

W wydarzeniach udział wzięli artyści z Polski, Izraela i Niemiec, a prawdziwe wojenne dzieje Antośki, czyli Ruth Pardess, obecnie izraelskiej artystki, oraz pochodzącego spod Kępna Alojzego Plewy nadały tej historii wymiar ponadczasowy.

Kontynuując narrację o swojej wielonarodowej historii i wpisując ją w 100-letnią rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Kępno zaprasza na II Festiwal Trzech Kultur, który realizuje idee zapoczątkowane przed rokiem: uczy szacunku i tolerancji dla odmienności, wzmacnia dialog międzykulturowy oraz edukuje poprzez uniwersalny język sztuki.

W programie wydarzenia znalazły się m.in.: wspólna modlitwa trzech wyznań pod kępińską synagogą, wystawa "Kępiński sprawiedliwy" połączona z lekcją muzealną oraz wielki koncert

na kępińskim Rynku z udziałem m.in. Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka, kępińskiego chóru Cantamus i zaproszonych solistów oraz węgierskiego zespołu ludowego, który specjalnie na tę okazję przyjedzie do Kępna z partnerskiego miasta Encs.

Festiwal oferuje również wiele atrakcji dodatkowych - m.in. gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, warsztaty kulinarne z kuchnią polską i żydowską oraz wielokulturowy jarmark, a także przegląd filmów pt. "Zobaczyć - Zrozumieć - Doświadczyć - Trzy Dni dla Trzech Kultur". Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

II Festiwal Trzech Kultur to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018".

II Festiwal Trzech Kultur w Kępnie, 2 września 2018, (przegląd filmów: od 30 sierpnia).

(-)
Materiał organizatora
28 lipca 2018

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...