Moherowe berety

"Berek czyli upiór w moherze" - reż. Andrzej Rozhin - Teatr Kwadrat w Warszawie

Do Bydgoszczy przyjeżdża sztandarowy spektakl warszawskiego Teatru Kwadrat "Berek, czyli upiór w moherze". Spektakle odbędą się 1 grudnia o godz. 17 i 20 w Operze Nova w Bydgoszczy.

Co się wydarzy, gdy sąsiadami zostaną emerytowana bufetowa spędzająca cale dnie przed telewizorem i 30-letni gej? O tym widzowie przekonają się już w poniedziałek. Akcja spektaklu skupia się na lokatorach dwóch malutkich mieszkań na jednym z typowych polskich blokowisk Jedno z mieszkań zajmuje typowy "moherowy beret" - w tej roli rewelacyjna Ewa Kasprzyk, w drugim mieszka typowy gej - brawurowo grany przez Pawła Małaszyńskiego.

Kasprzyk wciela się w postać emerytki, której życie koncentruje się wokół telewizji, toruńskiego radia, religii i córki, która wyprowadziła się z domu i praktycznie zerwała kontakty z matką. Z kolei bohater Małaszyńskiego rozpaczliwie szuka miłości. Akceptuje swoją orientację, ale nie potrafi odnaleźć swojej drugiej połowy i nawiązać żadnej trwałej relacji emocjonalnej. Jego gorączkowe poszukiwania księcia z bajki sprowadzają się do serii przygodnych kontaktów seksualnych.

Oboje są samotni i nieszczęśliwi, ale jako sąsiedzi nie żyją w zgodzie - starsza kobieta oskarża gejów o wszelkie zło na świecie, młody mężczyzna zaś drwi z "moherowego" usposobienia emerytki. W końcu jednak ich drogi się splatają, dzięki czemu bohaterowie mogą lepiej się poznać. Z upływem czasu rodzi się między nimi sympatia i zrozumienie. Obok Ewy Kasprzyk i Pawła Małaszyńskiego na scenie zobaczymy Martę Żmudę Trzebiatowską i Marcina Kwaśnego.

Spektakle 1 grudnia w Operze Nova w Bydgoszczy. Spektakle odbędą się o godz. 17 i 20. Bilety do nabycia na stronie Teatru Kwadrat www.teatrkwadrat.pl, a także w kasie kinoteatru Adria (ul. Toruńska 30, Bydgoszcz) i salonach Empik.

(-)
Materiał Teatru
29 listopada 2014

Książka tygodnia

Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Maurizio de Giovanni

Trailer tygodnia