Mój przyjaciel Wilk

"Piaskowy Wilk" - reż. Zuzanna Mukoid - Śląski Teatr Ateneum

Prapremiera spektaklu "Piaskowy wilk" Asy Lind w adaptacji i reżyserii Zuzanny Mukoid odbędzie się 7 kwietnia w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach. Adaptacja sceniczna opowiadań szwedzkiej autorki powstała na zamówienie teatru.

Bohaterką spektaklu jest 6-letnia Karusia, mieszkająca z rodzicami w domku nad morzem. Dziewczynka ma wymyślonego przyjaciela - Piaskowego Wilka.

- Karusia ma problemy, a wilk przybywa, żeby jej pomóc poradzić sobie z nimi. Dzieje się to w nieoczywisty sposób. Karusia otrzymuje jakieś odpowiedzi na swoje pytania, ale one nie są nigdy wypowiedziane wprost, nigdy nie są łatwe, zawsze wymagają od niej jakiejś pracy nad sobą - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Katowicach reżyser Zuzanna Mukoid.

- To spektakl o tym, jak 6-letnia dziewczynka rozumie świat, jak go widzi i jak stara się rozwiązywać zagadki, problemy, jak sobie radzi z emocjami i co się dzieje w jej wyobraźni - dodała Marta Popławska, która gra Karusię.

Przedstawienie rozgrywa się w kilku płaszczyznach, łącząc lalki, żywy plan i projekcje multimedialne. Zdaniem reżyserki najlepiej trafi do dzieci w wieku od 5 lat do 10 lat. - W wieku 5 lat zaczyna się poważniej rozwijać samoświadomość i umiejętność spojrzenia z innej perspektywy na swoje problemy, zdystansowania się do swoich spraw - oceniła.

Zbiór opowiadań pt. "Piaskowy wilk" ukazał się w Szwecji w 2002 r., polskie tłumaczenie kilka lat później opublikowało Wydawnictwo Zakamarki. Sobotnia prapremiera będzie ostatnią w tym sezonie realizacją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach. To jeden z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce, działający od 1945 r.

Anna Gumułka
Kurier PAP
6 kwietnia 2018
Portrety
Zuzanna Mukoid

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia