"Moja muzyka wykonywana teraz - to podróż do źródeł czasu"
Narodowy Instytut Audiowizualny - "Penderecki Reloaded"Narodowy Instytut Audiowizualny prezentuje wirtualną wystawę "Penderecki Reloaded" na platformie Google Cultural Institute.
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), nowoczesna instytucja kultury z misją digitalizacji, udostępniania i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego, prezentuje wirtualną wystawę "Penderecki Reloaded 2011" dostępną na platformie Google Cultural Institute.
"Moja muzyka wykonywana teraz - to podróż do źródeł czasu" - powiedział Krzysztof Penderecki i jest to motto wystawy "Penderecki Reloaded" nawiązujące do bezprecedensowego spotkania na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem. Do wydarzenia doszło podczas organizowanego przez NInA Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Artyści na co dzień kojarzeni z muzyką elektroniczną i rockową zremiksowali utwory Pendereckiego sprzed 50 lat -"Polymorphię" oraz "Tren - Ofiarom Hiroszimy". Spotkanie muzyków reprezentujących różne pokolenia i porządki muzyczne przyciągnęło do wrocławskiej Hali Stulecia 10 tys. fanów z całego świata.
Wystawa stworzona przez NInA dla Google Cultural Institute to audiowizualna opowieść o wyjątkowym wydarzeniu, remiksie w świecie muzyki, do którego doszło z inicjatywy Instytutu. Bardzo się cieszę, że za pośrednictwem tego narzędzia możemy opowiadać nasze "cyfrowe narracje", dzielić się nimi z szerokim gronem odbiorców na całym świecie. Dzięki Google Culture Institute możemy upowszechniać i na nowo odkrywać muzykę Krzysztofa Pendereckiego w jego oryginalnych i reinterpretowanych formach. - mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Wirtualna wystawa prezentowana jest w formie multimedialnej wielowątkowej narracji -zawiera materiały wideo, zdjęcia, wypowiedzi twórców, zapisy prób i cytaty.
"Penderecki Reloaded" poprzez treści i sposób prezentacji pokazuje główne obszary działalności programowej Narodowego Instytutu Audiowizualnego związanej z digitalizacją, tworzeniem projektów wykorzystujących możliwości cyfrowe, a także istotną rolę, jaką w działaniach NInA zawsze odgrywała muzyka, jej utrwalanie i upowszechnianie szerokiemu gronu odbiorców. Nawiązuje ściśle do kolekcji trzejkompozytorzy.pl, która w demokratyczny sposób szerzy kulturę ponad granicami.
Atrakcyjność wystawy zwiększają stopklatki z reportażu z koncertu w reżyserii Anny Zakrzewskiej i Maxa Cegielskiego, a także efektowne kopie partytur artystów, które można powiększać, by przyjrzeć się w dużej skali szczegółom odręcznego zapisu nut i znaków muzycznych.
Wystawę można oglądać jak widz w galerii, ale można zostać również jej promotorem - udostępniając prezentację w sieci znajomym.
Użytkownicy zainteresowani muzyką Mistrza, będą mogli odwiedzić pełną kolekcję muzyczną Krzysztofa Pendereckiego na stronie www.trzejkompozytorzy.pl.