Molière (1622–1673)

Komediopisarz, aktor i dyrektor teatru.

Urodził się 15 stycznia 1622 w Paryżu. Zmarł 17 lutego 1673 w Paryżu.

Po kilkunastu latach tułaczki po prowincji trupa prowadzona przez Moliera osiadła w roku 1658 w Paryżu i zyskała poparcie Ludwika XIV, który swą możną protekcją osłaniał komedianta, zuchwale atakującego błędy i wypaczenia ówczesnego życia.

Molier rozwinął tradycyjny rodzaj widowiska komicznego, opartego na niewybrednym humorze sytuacyjnym, i nadal mu godność komedii charakterów, mieszcząc w niej prawdę i wyrazistość studiów psychologicznych świętoszka, libertyna, skąpca, mizantropa, snoba, zazdrośnika, kokietki, hipochondryka, nieszczęśliwie zakochanego. Był wielkim realistą, modelował swoich bohaterów na wzór żywych ludzi i ukazywał ich na barwnym i wiernym tle rzeczywistych stosunków, ale zarazem tak potęgował i uogólniał dominujące cechy charakterów, że stawały się one ponadczasowym, ogólnoludzkim obrazem przywar i słabości człowieczych.

Sztuka Moliera była aktem walki przeciw głupocie, zacofaniu, obłudzie i podłości, stanowiła zawsze świetny i kipiący żartem argument na rzecz postępu.

Najpopularniejsze sztuki Moliera to: Pocieszne wykwintnisie, Sganarel, Szkoła mężów, Szkoła żon, Tartufe, Don Juan, Miłość lekarzem, Mizantrop, Lekarz mimo woli, Amfitrion, Grzegorz Dyndała, Skąpiec, Mieszczanin szlachcicem, Psyche, Szelmostwa Skapena, Uczone białogłowy, Chory z urojenia.

Śmierć miał aktorską – umarł na scenie grając tytułowego Chorego z urojenia.

(-)
Encyklopedia Teatru Polskiego
16 stycznia 2020
Portrety
Molier

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...