Monika Strzępka wygrała R@port

10. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Werdykt jury 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port.

Jury dziesiątego Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w składzie: Anna Augustynowicz - przewodnicząca, Zbigniew Majchrowski, Mateusz Pakuła jednogłośnie postanowiło przyznać Nagrodę Główną Festiwalu w wysokości 50.000 zł twórcom przedstawienia „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!" w reżyserii Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, które poprzez doskonałe współbrzmienie tekstu, reżyserii, scenografii, muzyki oraz gry aktorskiej tworzy dojmujący obraz współczesności.

Jednocześnie pragniemy docenić przemyślany dobór repertuaru festiwalu, który trafnie oddaje współistnienie różnorodnych światów teatralnych.

Anna Augustynowicz
Zbigniew Majchrowski
Mateusz Pakuła

W „Nie-boskiej komedii" Krasiński przepowiadał ustami Filozofa: „jest nieodbitą, samowolną wiarą we mnie, że czas nadchodzi wyzwolenia kobiet i Murzynów. (...) I wielkiej do tego odmiany w towarzystwie ludzkim w szczególności i w ogólności – z czego wywodzę odrodzenie się rodu ludzkiego przez krew i zniszczenie form starych. (...) Podobnie jako glob nasz się prostuje lub pochyla na osi swojej przez nagłe rewolucje". Od grudnia 2014 zapraszamy na Scenę Kameralną#Kolonia na niecodzienne i nieziemskie spotkanie Krasińskiego z Hrabią Henrykiem, Orciem, Żoną, Wilkiem z Wall Street, Pankracym, Leonardem, Przechrztą oraz Barbarą Niechcic, Sarą Kane i wieloma innymi, nieoczywistymi postaciami. Spektakl konfrontuje romantyczne wizje Zygmunta Krasińskiego, który w połowie XIX-stulecia przewidywał przyszłość Polski i świata – ze współczesną wrażliwością teatralnego duetu Strzępka/Demirski, znanego z bezkompromisowości społecznej i artystycznej.
Sztuka inspirowana dramatem Zygmunta Krasińskiego

Marzena Szymik-Mackiewicz
Materiał organizatora
23 maja 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki