Monodram Anny Krotoskiej "Linatendu"

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Monodram Anny Krotoskiej w reż. Alexandry Kazazou będzie można zobaczyć 10 i 11 października o godz. 19w Sali Teatru Laboratorium.

"Linatendu" to opowieść o momencie granicznym w życiu. O ciszy tuż przed... O buncie, absurdzie, smutku i codzienności po utracie. Czy jeden to tyle samo co milion? Czy pojedyncza śmierć waży tyle samo co ta zwielokrotniona w codziennych wiadomościach w telewizji? Czy pamięć jest darem, czy przekleństwem?

wiszę

ty też?

ja też

wisisz?

wiszę...

głowa mi się wydłuża

nogi ciągle marzną przy ziemi

podpalę je to może polecę...

jesteś kosmonautą

ja też zakładam plecak tlenu

kombinezon wyhaftowany symbolami nieskończoności

programuję kryształ na lot w kosmos

chowam do kieszeni

i START

trzeba się dobrze odbić

jeszcze chwilkę poćwiczę

przyśnij mi instrukcję lotu

*** Anna Krotoska

Monodram Anny Krotoskiej to mozaika złożona z wielu różnorodnych obrazów, skonstruowanych przy pomocy światła, gestu, głosu i muzyki. Reżyserka zadbała o to, aby bez zbędnej scenografii przedstawić historię, która zarazem poruszy widza i nie otrze się o patetyczność czy banał. Minimalizm sceniczny oddziałuje na wyobraźnię, sprawia, że wszystko, co niedopowiedziane, ma prawo zaistnieć w naszej głowie.

Premiera: 24 stycznia 2014, Instytut Grotowskiego

Czas trwania: 50 min.

Scenariusz na podstawie L'inattendu Fabrice'a Melquiota w tłumaczeniu Wioletty Kaczmaryn oraz tekstów własnych Anny Krotoskiej.

Anna Krotoska jest absolwentką Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako nastolatka uczestniczyła w warsztatach Grzegorza Brala i Anny Zubrzyckiej. Następnie przez dwanaście lat szkoliła swój warsztat aktorski w Teatrze Pieśń Kozła, w którym grała w spektaklach Pieśń Kozła - dytyramb, Kroniki - obyczaj lamentacyjny oraz Lacrimosa. Razem z zespołem występowała m.in. w Narodowym Teatrze w Taipei na Taiwanie, w teatrze La Mamma w Nowym Jorku, na festiwalu UCLA. Dwukrotnie grała na festiwalu w Edynburgu, na którym w 2004 roku spektakl Kroniki - obyczaj lamentacyjny zdobył Scotsman Fringe First, Herald Angel oraz Best International Show. Od wielu lat dzieli się zdobytym doświadczeniem, wykładając w ramach aktorskiego programu magisterskiego prowadzonego przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre, a także prowadząc warsztaty teatralne z dorosłymi i młodzieżą w kraju i za granicą. W poszukiwaniu nowych wyzwań zdobyła wykształcenie mediatora rodzinnego. Jest również członkinią żeńskiej grupy perkusyjnej Mamatucada, w której gra na bębnie basowym - surdo.

Alexandra Kazazou urodziła się we Wrocławiu. Jest pół Greczynką, pół Polką. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach i pracowała jako aktorka w Północnym Teatrze Narodowym w Salonikach. Współzałożycielka grupy teatralnej Asypka w Atenach, ukończyła aktorski program magisterski organizowany przez Teatr Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University School of Theatre. Obecnie należy do zespołu Studia Matejka, w którym przygotowała spektakl solowy Charmolypi. Jest także członkinią Odra Ensemble oraz Grupy Jubilo. Prowadzi zajęcia z antycznej tragedii greckiej na Uniwersytecie Wrocławskim. W swych badaniach skupia się na funkcji chóru w tragedii greckiej. Odbyła wyprawę na Kubę - w okolice bazy Guantanamo, która była dla niej ważnym doświadczeniem oraz źródłem inspiracji. Posiada dyplom z jogi ashtangi.

(-)
Materiał Teatru
10 października 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia