Monodram Jerzego Stuhra

Gdański Teatr Szekspirowski

Już 13 lutego o godz. 19:00 na deskach GTS zobaczymy znakomitego Jerzego Stuhra w monodramie Kontrabasista!

„Kontrabasista" to gorzko- ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec" nie tylko w orkiestrze, ale także w życiu.

Jerzy Stuhr tak mówi o spektaklu: „opowiadam o miłości do instrumentu, który zniszczył me życie — od palców, zrogowaciałych od ściskania strun, po serce złamane przez sopranistkę Sarę, którą kocham i nigdy nie osiągnę, bo ona tam, na wielkiej scenie w blasku świateł, a ja tu, w orkiestronie...".

„Kontrabasistę" pisałem latem 1980 r. Chodzi w nim – obok masy innych – o samoświadomość człowieka w jego maleńkim pokoiku. Wyzyskałem tu własne doświadczenie, gdyż większą część swojego życia spędziłem w coraz to mniejszych pokojach, które opuszczałem z coraz większym trudem. Żywię nadzieję, że pewnego dnia znajdę pokój tak mały, że pochłonie mnie bez reszty i wraz ze mną przy przeprowadzce odejdzie".
Patrick Süskind

„O nie ! Kontrabasistą nie można się urodzić. Kontrabasistą zostaje się z przypadku i rozczarowania. Nie ma wśród nas, kontrabasistów Państwowej Orkiestry ani jednego, któremu by życie nie dało po łbie. Przykładem typowego życiorysu kontrabasisty może być mój własny ..."
(fragm. sztuki)

Prapremiera sztuki miała miejsce w Starym Teatrze w Piwnicy "Przy Sławkowskiej 14" w dniu 15 lutego 1985. Jerzy Stuhr zagrał spektakl ponad 700 razy, nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech, Kanadzie, USA, Niemczech i Austrii. Od 1999 r. spektakl jest w repertuarze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, gdzie Jerzy Stuhr przez wiele lat pełni funkcję rektora, a obecnie jest wykładowca. W 2015 r. z okazji jubileuszu 30-lecia spektaklu odbyła się specjalna transmisja przedstawiania w rozgłośni Radia Kraków oraz została wydana książka Jerzego Stuhra „Ja kontra bas" (Wydawnictwo Literackie).

„Stuhr zaprasza widzów do świata uczuć prawdziwych, mocnych i palących. Do świata silnych skrajności i nieokiełznanych afektów. Każdy, kto zasiądzie na widowni, ma okazję stać się słuchaczem, terapeutą i uczestnikiem wydarzeń z życia człowieka, którego uczucia są prawdopodobnie tak ogromne jak pudło rezonansowe jego instrumentu. „Kontrabasista" to gorzki i bardzo ostry obraz człowieka nieszczęśliwego, niespełnionego i przede wszystkim samotnego. [...]. Stuhr prezentuje teatr, który nie często jest nam dane oglądać. Teatr emocji i doświadczeń. Wzrusza, bawi, żongluje całą paletą uczuć i wrażeń, umiejętnie dotyka tych, które akurat zrodziły się w rzeczywistości, których jesteśmy świadkami. [...] Rozśmiesza, a jednocześnie kłuje widza precyzyjnie w serce. [...] Jerzy Stuhr w sposób lekki i zrozumiały pokazuje ludziom, jak łatwo jest zatracić szczęście i jak niekiedy trudno jest wydobyć z siebie siłę, by je odnaleźć."
Katarzyna Binkiewicz, www.teatrdlawas.pl

Początek: 13 lutego 2016, godz. 19:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski
Bilety:
Strefa B: 100/75 zł
Strefa C: 90/65 zł
Strefa D: 60/45 zł

Bilety do nabycia w kasie Teatru oraz na stronie http://bilety.teatrszekspirowski.pl/

(-)
Materiał Teatru
30 stycznia 2016

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia