Monodram na podstwie "Króla-Ducha" Słowackiego

"Król" - reż. Małgorzata Warsicka - Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Scena Underground Teatru im. Solskiego po dłuższej przerwie doczekała się nowego spektaklu - 17 maja o godz. 19 zobaczymy na niej premierowo przedstawienie "Król" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej.

Monodram "Król" powstał w oparciu o poemat mistyczny Juliusza Słowackiego "Król-Duch", w którym romantyczny poeta zaprezentował swój pogląd na historyczne dzieje jako łańcuch przemian metempsychicznych tytułowego bohatera wcielającego się w postaci wiodące polski naród poprzez wstrząsy ku ostatecznemu, świetlanemu przeznaczeniu.

Mistyczny poemat naznaczony romantycznym mesjanizmem niełatwy jest do zrozumienia bez znajomości historiozofii Słowackiego i jego filozofii genezyjskiej. Urzeka natomiast poetyckim obrazowaniem i melodią wiersza ujętego w rytm oktaw. Jak ów materiał literacki wykorzystali twórcy spektaklu "Król", przekonamy się niebawem.

Adaptacji scenicznej dzieła dokonali Michał Kurkowski i Małgorzata Warsicka, która także przedstawienie wyreżyserowała. Przypomnijmy przy okazji, że jest twórczynią ubiegłorocznej bardzo udanej tarnowskiej inscenizacji sztuki Hanocha Levina "Jakobi i Leidental". Również kompozytor Karol Nepelski, odpowiedzialny za muzyczne opracowanie "Króla", dał

się już poznać w Tarnowie od jak najlepszej strony, współpracując z reżyserką rok temu. Niełatwe zadanie natomiast czeka Matyldę Baczyńską - jak to w monodramie, stanie na scenie sam na sam z publicznością i trudnym tekstem, do którego będzie nas musiała przekonać.

(-)
Materiał Teatru
15 maja 2015

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...