Monodram "Sam" przedpremierowo

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

12 września, w legendarnej sali Teatru Laboratorium, Instytutu Jerzego Grotowskiego, odbędzie się przedpremierowy pokaz spektaklu Przemysława Wasilkowskiego - "Sam".

Monodram oparty na tekstach Samuela Becketta, Sarah Kane i Szekspira jest inspirowany "Sztuką jako wehikułem" Jerzego Grotowskiego, odkryciami psychologii zorientowanej na proces Arnolda Mindella, a w głównej mierze sytuacjami dialogicznymi wynikającymi z autoreferencyjnych struktur narracyjnych monologów beckettowskich.

Ta ostatnia inspiracja jest centralnym polem badawczym Wasilkowskiego, zgłębianym przez niego szczegółowo w kilku ostatnich latach, w pracach zbiorowych (projekt "Dynamika Metamorfozy" odbywający się w Instytucie Grotowskiego w latach 2012-13) i indywidualnych (roczne stypendium artystyczne Ministerstwa Kultury na rok 2014).

W badaniu sytuacji dialogicznej twórca korzystał z wiedzy, którą zdobył w Workcenter Jerzego Grotowskiego w Pontederze, gdzie pracował w latach 1994-99 oraz z konsultacji psycholożki Agnieszki Wróblewskiej z Warszawskiej Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces.

Spektakl "Sam" jest częścią praktyczną doktoratu, realizowanego przez Wasilkowskiego na wydziale aktorskim PWSFTViT w Łodzi, a promotorem jego przewodu doktorskiego jest prof. Krystian Lupa.

(-)
Materiał organizatora
9 września 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia