Monodram Stanisławy Celińskiej

"Księga Hioba" 21 września w Teatrze Starym

W tym sezonie Teatr Stary dwukrotnie będzie gościł tę wybitną aktorkę - w sobotę z monodramem, w grudniu ze słynnym już śpiewanym projektem "Nowa Warszawa". Stanisława Celińska 45 lat po aktorskim debiucie, ciągle cieszy się uwielbieniem widzów i zainteresowaniem reżyserów.

Przejmujący monodram wybitnej aktorki oparty na tekstach biblijnej księgi oraz Trenach Jana Kochanowskiego. Świadectwo cierpienia człowieka, który mierzy się ze stratą ukochanej osoby. Ból rodzi pytania o sens tak trudnego doświadczenia zarówno w wymiarze religijnym, jak i ludzkim.

Stanisława Celińska po mistrzowsku interpretując dawne teksty, czyni ich treści i emocje bliskimi każdemu z nas. Wojciech Majcherek, kurator programu teatralnego w Teatrze StarymKsięga Hioba, Pieśni i Treny Kochanowskiego – złączone w jednym programie poetyckim wzmacniają się wzajemnie, tworząc wyrazisty obraz cierpienia jednostki, który, paradoksalnie, jest nam wszystkim wspólny. Pieśni są wobec Trenów tym, czym pierwotne szczęście Hioba wobec jego upadku. Forma monodramatyczna programu Stanisławy Celińskiej obrazuje opuszczenie, w którym człowiek zostaje tylko z własnymi pytaniami w ciemności. Akompaniament muzyczny współgra z głosem aktorki budującym napięcie, cieniującym emocje w sposób pełny wyczucia.

(-)
Materiał Teatru
20 września 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...