Monodramy Bogosiana i Tuwima

"Seks, prochy i rock & roll" - reż. Obara Tomasz - Teatr Ludowy w Krakowie

"Sex, prochy, rock & roli" wyreżyserował przed laty w Teatrze Ludowym Tomasz Obara, grając z powodzeniem w tym monodramie nietuzinkowego bohatera. Spektakl cieszył się powodzeniem, więc po latach wraca na Scenę pod Ratuszem, gdzie będzie zapewne bawił (i nie tylko) w karnawałowe wieczory.

O autorze utworu pisano, iż "pojawił się wreszcie w teatrze artysta, który o rzeczach ważnych potrafi mówić w rytmie rockowego uderzenia! To Eric Bogosian- rockowy wieszcz Ameryki, którego duchowość kształtowali Bob Dylan i Jimi Hendrix, John Lennon i Jim Morrison".

Głośny tekst Erica Bogosiana, wielokrotnie nagradzany na światowych festiwalach, znany był też w Polsce ze znakomitego monodramu Bronisława Wrocławskiego, wybitnego aktora łódzkich teatrów. Tekst to czasem zabawny, czasem ironiczny, piętnujący szaleństwo rzeczywistości. Tytułowe "dopalacze" tylko pozornie zapowiadają zabawę i rozluźnienie. Główny bohater przywołuje je jako fetysze dla tych, którzy nie dostrzegają innych wartości w konsumpcyjnym świecie.

Piątek, sobota, 23,24 stycznia, godz. 19, Scena pod Ratuszem

Tuwim w kobiecym wydaniu

Beata Malczewska, aktorka Starego Teatru oraz artystka kabaretu Loch Camelot wspólnie z Ewą Kornecką, kompozytorką i pianistką przygotowały, pisząc scenariusz i reżyserując, monodram komediowy z piosenkami pt. "Tuwim... czyli 5 minut Woźnej". Obdarzona niezwykłym temperamentem Malczewska z werwą, wplecioną z nutą liryzmu, snuje opowieść o domniemanym tajemniczym związku Juliana Tuwima z panną

Gac, czyli woźną Kazimierą. Kolejne wcielenia aktorki przywołują stylistykę i wdzięk kabaretów XX wieku. Plus znane piosenki i zaskakująca puenta.

Sobota, 24 stycznia, godz. 17. Loch Camelot

(-)
Materiał Teatru
23 stycznia 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia