Monodramy w Łodzi od dziś

Startuje III edycja Łódzkiego Festiwalu Monodramów MONOwMANU

Dziś w łódzkim Teatrze Małym rozpocznie się III edycja Łódzkiego Festiwalu Monodramów MONOwMANU. Niewiele brakowało, by festiwal monodramów w tym roku się nie odbył

Miasto nam nie sprzyja. Łódź podobno przechodzi kryzys, tak tłumaczyły nam wydziały kultury i promocji miasta, mimo że w nazwie ogólnopolskiego festiwalu mamy miasto Łódź i chcemy je promować już od początku istnienia i teatru, i festiwalu. Władze nie chcą nas potraktować poważnie. Wystąpiliśmy o granty w grudniu zeszłego roku, ale nie otrzymaliśmy finansowego wsparcia. Na szczęście udało nam się pozyskać sponsora, a także wsparcie kilku mniejszych firm i osób prywatnych - mówi dyrektor Teatru Małego, Mariusz Pilawski.Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku po raz pierwszy powołane zostało tak profesjonalne i zawodowe jury.

Ogólnopolski Festiwal MONOwMANU jest konkursem otwartym, do udziału w którym zgłaszać się mogą aktorzy zawodowi z całej Polski. W tym roku do Łodzi przyjadą między innymi z Lublina, Warszawy i Radomia.

Podczas trzech dni festiwalu publiczność będzie mogła obejrzeć sześć konkursowych przedstawień. Oceniać je będą: Edward Wojtaszek, reżyser teatralny, realizujący sztuki dla Teatru Narodowego i Teatru Polskiego w Warszawie, a także tłumacz dramatów; Loretta Cichowicz, aktorka Teatru Małego, adiunkt na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTviT; Marek Bielacki, teoretyk teatru, doktor nauk teatrologicznych na Wydziale Kultuoznawstwa UŁ oraz Anastazy Pierzgalski, student teatrologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jury zdecyduje do kogo powędruje rzeźba autorstwa Ivo Rynkiewicza - statuetka Małego Mono [na zdjęciu], czyli Grand Prix III Łódzkiego Festiwalu Monodramu "MONOwMANU". Swoją nagrodę przyzna także publiczność. Będzie to Wielka Ekologiczna Nagroda.

W czwartek o godz. 18 odbędzie się uroczysta inauguracja festiwalu. Pół godziny później widzowie obejrzą pierwsze konkursowe przedstawienie, które zaprezentuje Wojciech Skibiński, aktor obchodzący jubileusz 60-leciapracy artystycznej. Jego występy publiczność niemal za każdym razem nagradza owacjami na stojąco. Aktor opowie o tym, "Jak to było naprawdę według Antoniego Słonimskiego". O godz. 20.15 widzowie dowiedzą się, jak trudno w dzisiejszych czasach sprostać kobiecym wymaganiom, dzięki monodramowi w wykonaniu Sławomira Packa.

Festiwalowy piątek rozpocznie występ Anny Wojnarowskiej w spektaklu pt. "Ismena, nieopisana siostra" w reżyserii Jolanty Denejko. Niedocenioną i nieopisaną siostrę Antygony, Ismenę, widzowie będą mogli poznać ogodz. 18.15. Dwie godziny później na scenie teatru pojawi się Shylock, bohater jednej z najciekawszych części "Kupca weneckiego" Williama Szekspira w osobie Piotra Kondrata. Spektakl, który ukaże Shylocka i jego uczynki w zupełnie innym, nowym, współczesnym świetle, Sławomir Pacek wystąpi w monodramie "Facet mojej żony" który wyreżyserował Marcin Ehrlich. W sobotę o godz. 18.15 Witold Kopeć przeprowadzi w Teatrze Małym "Trzy rozmowy z panem Herbertem". Aktor jest także autorem scenariusza i reżyserem monodramu. O godz. 20.15 widzowie oraz jury obejrzą ostatni festiwalowy monodram. Będzie to "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem". Bohater opowie ożyciu w getcie. Tekst zinterpretuje dla widzów Sławomir Holland. Na zakończenie, w sobotę, o godz. 21.15, na scenie Teatru Małego wystąpi Małgorzata Hutek, znakomita łódzka wokalistka jazzowa.

- Festiwal monodramów powstał, aby propagować działalność Teatru Małego, a potem powoli festiwal zaczął się rozkręcać, o czym świadczy trzecia już edycja. To jest dla nas duży sukces. Festiwal nie jest bowiem dla zysków,a raczej dla zachowania honoru domu. Przed nami trzy dni rozmowy o trudnej materii monodramu i sześć ciekawych spektakli - mówi Mariusz Pilawski i dodaje, że nie wiadomo, czy Teatr Mały przetrwa do przyszłego roku.

Bilety w cenie 15 zł na spektakl. Karnety 30 i 50 zł (na cały festiwal).

Małgorzata Mijas
POLSKA Dziennik Łódzki
13 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...