Monodramy w Łodzi od dziś

Startuje III edycja Łódzkiego Festiwalu Monodramów MONOwMANU

Dziś w łódzkim Teatrze Małym rozpocznie się III edycja Łódzkiego Festiwalu Monodramów MONOwMANU. Niewiele brakowało, by festiwal monodramów w tym roku się nie odbył

Miasto nam nie sprzyja. Łódź podobno przechodzi kryzys, tak tłumaczyły nam wydziały kultury i promocji miasta, mimo że w nazwie ogólnopolskiego festiwalu mamy miasto Łódź i chcemy je promować już od początku istnienia i teatru, i festiwalu. Władze nie chcą nas potraktować poważnie. Wystąpiliśmy o granty w grudniu zeszłego roku, ale nie otrzymaliśmy finansowego wsparcia. Na szczęście udało nam się pozyskać sponsora, a także wsparcie kilku mniejszych firm i osób prywatnych - mówi dyrektor Teatru Małego, Mariusz Pilawski.Organizatorzy zapowiadają, że w tym roku po raz pierwszy powołane zostało tak profesjonalne i zawodowe jury.

Ogólnopolski Festiwal MONOwMANU jest konkursem otwartym, do udziału w którym zgłaszać się mogą aktorzy zawodowi z całej Polski. W tym roku do Łodzi przyjadą między innymi z Lublina, Warszawy i Radomia.

Podczas trzech dni festiwalu publiczność będzie mogła obejrzeć sześć konkursowych przedstawień. Oceniać je będą: Edward Wojtaszek, reżyser teatralny, realizujący sztuki dla Teatru Narodowego i Teatru Polskiego w Warszawie, a także tłumacz dramatów; Loretta Cichowicz, aktorka Teatru Małego, adiunkt na wydziale aktorskim łódzkiej PWSFTviT; Marek Bielacki, teoretyk teatru, doktor nauk teatrologicznych na Wydziale Kultuoznawstwa UŁ oraz Anastazy Pierzgalski, student teatrologii Uniwersytetu Łódzkiego. Jury zdecyduje do kogo powędruje rzeźba autorstwa Ivo Rynkiewicza - statuetka Małego Mono [na zdjęciu], czyli Grand Prix III Łódzkiego Festiwalu Monodramu "MONOwMANU". Swoją nagrodę przyzna także publiczność. Będzie to Wielka Ekologiczna Nagroda.

W czwartek o godz. 18 odbędzie się uroczysta inauguracja festiwalu. Pół godziny później widzowie obejrzą pierwsze konkursowe przedstawienie, które zaprezentuje Wojciech Skibiński, aktor obchodzący jubileusz 60-leciapracy artystycznej. Jego występy publiczność niemal za każdym razem nagradza owacjami na stojąco. Aktor opowie o tym, "Jak to było naprawdę według Antoniego Słonimskiego". O godz. 20.15 widzowie dowiedzą się, jak trudno w dzisiejszych czasach sprostać kobiecym wymaganiom, dzięki monodramowi w wykonaniu Sławomira Packa.

Festiwalowy piątek rozpocznie występ Anny Wojnarowskiej w spektaklu pt. "Ismena, nieopisana siostra" w reżyserii Jolanty Denejko. Niedocenioną i nieopisaną siostrę Antygony, Ismenę, widzowie będą mogli poznać ogodz. 18.15. Dwie godziny później na scenie teatru pojawi się Shylock, bohater jednej z najciekawszych części "Kupca weneckiego" Williama Szekspira w osobie Piotra Kondrata. Spektakl, który ukaże Shylocka i jego uczynki w zupełnie innym, nowym, współczesnym świetle, Sławomir Pacek wystąpi w monodramie "Facet mojej żony" który wyreżyserował Marcin Ehrlich. W sobotę o godz. 18.15 Witold Kopeć przeprowadzi w Teatrze Małym "Trzy rozmowy z panem Herbertem". Aktor jest także autorem scenariusza i reżyserem monodramu. O godz. 20.15 widzowie oraz jury obejrzą ostatni festiwalowy monodram. Będzie to "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem". Bohater opowie ożyciu w getcie. Tekst zinterpretuje dla widzów Sławomir Holland. Na zakończenie, w sobotę, o godz. 21.15, na scenie Teatru Małego wystąpi Małgorzata Hutek, znakomita łódzka wokalistka jazzowa.

- Festiwal monodramów powstał, aby propagować działalność Teatru Małego, a potem powoli festiwal zaczął się rozkręcać, o czym świadczy trzecia już edycja. To jest dla nas duży sukces. Festiwal nie jest bowiem dla zysków,a raczej dla zachowania honoru domu. Przed nami trzy dni rozmowy o trudnej materii monodramu i sześć ciekawych spektakli - mówi Mariusz Pilawski i dodaje, że nie wiadomo, czy Teatr Mały przetrwa do przyszłego roku.

Bilety w cenie 15 zł na spektakl. Karnety 30 i 50 zł (na cały festiwal).

Małgorzata Mijas
POLSKA Dziennik Łódzki
13 grudnia 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...