Monumentalny Dickens

"Oliver" - reż. Magdalena Piekorz - Teatr Rozrywki

Musical "Oliver!" można opisać samymi wielkimi liczbami.

Występuje w nim 115 artystów, w tym 42 dzieci. Do budowy scenografii, przedstawiającej cztery miejsca, użyto około 4,5 tony różnych materiałów. Aktorzy grają w ponad 150 kostiumach, a sam Oliver - 12-letni utalentowany Piotr Janusz - zmienia je 5 razy. Już te imponujące liczby ilustrują rozmach przedsięwzięcia. To skala na miarę pierwowzoru - musicalu Lionela Barta, wystawionego na West Endzie w 122 lata po opublikowaniu "Przygód Olivera Twista" Dickensa. I nie ma w tym porównaniu przesady - chorzowski spektakl Magdy Piekorz jest jakby rodem z bogatego kraju, w którym reżyser nie musi oszczędzać, bo ważny jest tylko efekt końcowy. Scenografia Marcela Stawińskiego jest monumentalna, muszą się w niej bowiem zmieścić tłumy bohaterów.

Dzięki nieustannie zmieniającym się scenom, dopracowanej choreografii, widz - prowadzony wyobraźnią inscenizatorów-odkrywa zakurzony urok Dickensowskiej opowieści. Chwilami ma nawet ochotę zaśpiewać musicalowe hity, na przykład piosenkę kieszonkowców: "Od dzisiaj i ty masz dom".

Realizując swój zamysł sceniczny, Piekorz świetnie zapanowała nad zespołem. Kiedy po premierze stanęła wśród ekipy, brawom nie było końca.
(mi)

Barbara Gruszka-Zych
Gość Niedzielny
30 maja 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia