Morcinek w Ateneum

„Łysek z pokładu Idy" – reż. Konrad Dworakowski – Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

W środę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca premierę spektaklu „Łysek z pokładu Idy".

Z dziennikarzami spotkali się z reżyser - Konrad Dworakowski, odtwórca tytułowej roli - Michał Skiba i dyrektor Małgorzatą Langier; zaprezentowano również fragmenty przygotowywanej na sobotę inscenizacji.

Scenariusz Martyny Lechman powstał na podstawie najbardziej chyba znanego utworu Gustawa Morcinka – wydanej w 1933 roku krótkiej noweli o koniu Łysku, pracującym w kopalni przy transporcie węgla, jak setki innych koni towarzyszących śląskim górnikom w pracy pod ziemią.

„Jest to taka lektura, która przynajmniej w moim przekonaniu zostawiła jakiś ślad w wyobraźni mojej i moich rówieśników – mówił Dworakowski. – Bardzo często sięgam po takie lektury, które chciałbym zobaczyć dzisiaj, sprawdzić jak one reagują w relacji z nowym, innym odbiorcą".

Poetycka, pełna metafor sceniczna wersja „Łyska..." opowiada tę historię z dzisiejszej perspektywy, nabierając dzięki temu głębszych znaczeń.

„Nie mówimy tutaj tylko i wyłącznie o historii, zaczerpniętej z Morcinka, ale rozmawiamy o tematach, które siłą rzeczy wywołuje samo miejsce i kontekst, w którym się dzisiaj mówi o kopalniach, więc te wątki są tutaj współczesne."

Odpowiadając na pytanie dotyczące konwencji reżyser wyjaśnił, że przenikanie się w przedstawieniu planu żywego i lalkowego „wynika z naturalnej skłonności do mieszania świata rzeczywistego, tego w którym funkcjonujemy, z poezją czy metaforą, którą sobie tworzymy. Wierzę, że funkcjonujemy w dwóch różnych światach. Jeden to jest właśnie ten, kiedy opowiadamy historie, a drugi – w którym te historie przetwarzamy przez siebie, czujemy je w jakiś sposób, tworzymy atmosferę i zaczynamy myśleć o świecie poetycko, metaforycznie, co sprawia, że zaczynamy go po prostu lepiej rozumieć."

Renata Chudecka
Materiał Teatru
27 września 2019

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...