Morskie reminiscencje przywództwa Kapitana

„Znaczył kapitan" - aut. Szymon Jachimek - reż. Jakub Kowalik - Scena Supernova w Krakowie

„Znaczył kapitan" to sztuka napisana przez Szymona Jachimka. Tytuł scenariusza to ewidentne nawiązanie to znanego zbioru opowiadań o tematyce morskiej „Znaczy Kapitan". To debiut książkowy Karola Olgierda Borchardta.

Figura ojca-kapitana czyli Onego jawi się jako postać znana nam z pokolenia naszych ojców i dziadków, gdzie wartość mężczyzny wyznacza sukces zawodowy. Gdy cichnie sztorm i trzeba sobie radzić z życiem na lądzie, na emeryturze, Kapitan traci poczucie sprawczości i kontroli, a zatem i sens życia.

Sztuka gęsta jest od silnych i zagmatwanych relacji rodzinnych, które jak splątane liny będące elementem scenografii łączą poszczególne postaci wielopokoleniowej rodziny. Żona i dzieci Onego przez lata radzili sobie na co dzień bez męża i ojca, dlatego trudno teraz nadrobić stracony czas i odbudować nadwątlone więzi, a utrudniają to zadawnione urazy i rozczarowania.

Można by sobie zadać pytanie, czy rodzina, czy statek jest głównym tematem, ale tak naprawdę jedno wiąże się z drugim. Nie bez powodu autor używa postaci grających członków rodziny, również jako załogi statku. W jednej scenie jest Syn, drugi jest Niesyn, jedna jest Żona, Nieżona, Córka, Niecórka. Tak sobie myślę, że te wszystkie przygody, które się dzieją na morzu, są jakimś rodzajem dopełnienia psychologii postaci, które grają w domu – mówi reżyser Jakub Kowalik.

Pozbawione chronologii morskie reminiscencje, pełne przygód, niebezpieczeństw i sztormów, przywołują czasy dawnej aktywności i przywództwa Kapitana, kontrastuje to z dzisiejszym marazmem i wycofaniem.

W scenach retrospektywnych poznajemy także fragmenty historii rodzinnej i kurs, który obiera bohater, i który prowadzi go nieubłaganie do sytuacji teraźniejszej, ze wszystkimi konsekwencjami, czyli do wydarzeń podczas świętowania 70 urodzin."

Spektakl "Znaczył kapitan" został przyjęty do 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

PREMIERA SPEKTAKLU – 16 marca

Występują
On Piotr Piecha
Żona/Nieżona Ewa Skolias
Córka/Niecórka Magdalena Smoławska
Syn/Niesyn Bartosz Rułka
Zięć/Niezięć Piotr Werewka
Wnuczka/Niewnuczka Katarzyna Gazdowicz
Pingwin Veronika Proniakina/Magdalena Banka
Realizacja
reżyseria Jakub Kowalik
scenografia: Paweł Łubkowski
muzyka: Wojciech Pinokio Sochaczewski
ruch sceniczny: Małgorzata Haduch
kostiumy: Julia Łucja Mazur
współpraca kostiumograficzna: Wiktoria Chromińska
oprawa graficzna Jakub Szachnowski
zwiastun/fotografie Paweł Łubkowski, Piotr Werewka
Kosin, zdjęcia Krzysztof Bieliński

Jakub Kowalik
Scena Supernova w Krakowie
13 marca 2023
Portrety
Jakub Kowalik

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...