Mrocznie i fantastycznie, absurdalnie i poważnie, nostalgicznie i wesoło

12. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych. Lalka też Człowiek

Znamy program XII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek"! Będzie mrocznie i fantastycznie, absurdalnie i poważnie, nostalgicznie i wesoło. Bo festiwal to miejsce dla dorosłych, dla których granice wyobraźni nie istnieją. Intelektualną ucztę zapewnią widzom polscy i międzynarodowi artyści. Start części filmowej 29 września, część teatralna – 7 października.

Pierwszy dzień pokazów teatralnych rozpoczniemy od klasyki. Wkroczymy w świat baśni, w którym dobro zawsze zwycięża ze złem, a księżniczka znajduje swojego księcia. Jednak „Krzesiwio" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Jarosława Kiliana to coś więcej. To podróż przez nieznane, straszne i dziwne krainy. Główny bohater, żołnierz, odrzuca materializm świata w poszukiwaniu miłości i samego siebie. I jak to w bajkach bywa, znajduje swoją królewnę. Tym sposobem festiwal zręcznie przechodzi od magicznego teatru lalek do jego mroczniejszej i dojrzałej strony. Tego samego dnia zobaczymy grupę Cie. Freaks und Fremde z Niemiec, która stworzy przed nami zupełnie inny obraz świata. Poprzez czas i przestrzeń, na granicy absurdu i normalności, w towarzystwie muzyki Davida Bowiego przeniesiemy się do miejsca, które przypomina opuszczone wesołe miasteczko.

W kolejnych dniach wystąpi m.in. Katkatha Puppet Arts Trust z Idii, który ożywi 14 wojowników. Zaplątani w sieć nienawiści, zemsty i konfliktu. W świecie, w którym śmierć może nadejść w każdej chwili, zaczynają odkrywać siebie. Dzięki choreografii i muzyce przedstawienie pełne jest napięcia i dynamizmu, które wciągają widza w sam środek historii. Teatr Rouge28 sięgnie do japońskich opowieści o duchach i filmów grozy. Razem z aktorami historię opowiedzą ludzkich rozmiarów lalki, wyłaniające się z cienia. „The Game of time" to siedem 7–minutowych historii stworzonych przez 7 reżyserów z 7 różnych krajów. Na końcu wszystkie układają się w spójną opowieść, przedstawioną przez jednego lalkarza. W ciągu tygodnia wystąpi również białoruski Teatr Lalek z Mohylewa, Alma d'Arame Associação Cultural z Portugalii, Zero en conducta z Hiszpanii – zwycięzcy „Nagrody Publiczności" w 2016 roku, a także Teatr Walny z Polski.

Festiwal to nie tylko teatr, lecz także animacja filmowa. Podczas XII edycji zaprezentowane będą filmy pełno- i krótkometrażowe. Na widzów czekają pokazy animacji konkursowych, nagrodzonych filmów z festiwalu Animator w Poznaniu, a także pokaz specjalny, poświęcony twórczości Marka Serafińskiego i jego studia. Artysta znany z groteskowości i komentowania rzeczywistości, balansujący na pograniczu absurdu, idealnie wpisuje się w ideę tegorocznego programu. Festiwal to również okazja do odkrywania tradycji lalkarskich. Wystawa „Kosmos" Zahry Sabri przybliży kulturę teatru lalek z Bliskiego Wschodu. Zahra Sabri to irańska reżyserka, scenografka, projektantka i twórczyni lalek. Jej spektakle były prezentowane i nagradzane na całym świecie. To teatr stricte poetycki, w każdym przedstawieniu posługujący się inną formą, o wysmakowanej stylistyce.

„Lalka też Człowiek" to niepowtarzalna okazja do przekonania się, że teatr lalkowy i animacja skierowane są nie tylko do dzieci. Lalki nie służą wyłącznie dydaktyce i przekazywaniu morałów. To również aktorzy i artyści. Klasyka i eksperyment. Różnorodność formy i treści. „Teatr lalek nie jest sposobem naśladownictwa czegokolwiek" (Marek Chodaczyński). Festiwal to wydarzenie dla dorosłych, dla których granice wyobraźni nie istnieją.

XII Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek", 29 września–1 października (prezentacje filmów animowanych) oraz 7–15 października (część teatralna), Warszawa.

(-)
Materiał organizatora
21 września 2017

Książka tygodnia

Polski teatr po upadku komunizmu. Lupa, Warlikowski, Klata
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Olga Śmiechowicz

Trailer tygodnia