Musical Janusza Kohuta

"Szczęśliwi ludzie" - reż.Krzysztof Korwin-Piotrowski - Teatr Polski w Bielsku Białej

Nie mogło być inaczej. Bielski kompozytor Janusz Kohut na miejsce światowej prapremiery swego najnowszego dzieła "Szczęśliwi ludzie" wybrał rodzinne miasto. Musical będzie można obejrzeć i usłyszeć dziś, 4 czerwca, o godz. 18 w Bielskim Centrum Kultury.

Janusz Kohut tworzy już od ponad trzydziestu lat. Jego kompozycjami z gatunku muzyki poważnej, jazzowej i elektronicznej - rozbrzmiewały najbardziej znane sale koncertowe w kraju i za granicą. Komponuje również muzykę teatralną i filmową, a w 1998 roku został laureatem nagrody prezydenta miasta Bielska-Białej za oratorium oświęcimskie "Droga Nadziei". Jego kontynuacją było oratorium beskidzkie "Gość Oczekiwany" według dramatu Zofii Kossak, wykonywane między innymi w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 roku. Kolejnym liczącym się dziełem było oratorium "Święty Piotr" oparte na tekstach Nowego Testamentu i "14 dni pod ziemią", skomponowane przed dwoma laty z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni Piast. Przed rokiem ukazała się solowa płyta Kohuta z muzyką fortepianową "Wysokie Góry". 

Po tym wydarzeniu artysta rozpoczął pracę nad ukończonym niedawno musicalem "Szczęśliwi ludzie", którego głównym wątkiem jest współczesna rodzina i jej zmagania z odwiecznym konfliktem pokoleń. Utwór łączy w sobie elementy klasyki i współczesnego brzmienia z pogranicza soulu i hip-hopu. 

Kompozytor jest jednocześnie autorem scenariusza, przy którym współpracował z nim Andrzej Trojak, a teksty napisał beskidzki poeta Juliusz Wątroba. Całość wyreżyserował Krzysztof Korwin-Piotrowski. Solistom towarzyszyć będą: Chór Akademii Muzycznej w Katowicach, balet i grupa bre-akdance\'owa Gliwickiego Teatru Muzycznego oraz Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Barona.

ban
Kronika Beskidzka 22/07
4 czerwca 2007

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...