Musical o Alicji, która zagląda...

"Alicja w krainie czarów" - reż. Wojciech Kościelniak - Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku - 2023-03-19

„Alicja w krainie czarów" jako musical? Dlaczego nie! Taką propozycję szykuje dla widzów Nowy Teatr w Słupsku. I obiecuje, że będzie to spektakl świetnie zagrany, zaśpiewany i zatańczony.

W Nowym Teatrze musical o Alicji, która zagląda do dorosłej krainy czarów. Autorem libretta opartego na kultowej powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów" i reżyserem widowiska jest Wojciech Kościelniak. Muzykę napisał Mariusz Obijalski, scenografię stworzyła Iwona Bandzarewicz, a choreografię - Mateusz Pietrzak. Muzycznie zespół (częściowo wybrany w castingu) przygotowała Ren Gosławska. Obsada: Kacper Bocek, Jowita Kropiewnicka, Wojciech Marcinkowski, Katarzyna Pałka, Joanna Pasternak, Aleksandra Rowicka, Jan Sielicki, Magdalena Skorupska, Dawid Suliba.

Przygody Alicji przyjmują formę „opowieści drogi" - czytamy w zapowiedziach Nowego Teatru. Kłopoty rodzinne wywołują jej nieoczekiwaną podróż ku przyszłości. Klucząc w fantastycznym świecie podświadomości, dziewczynka spotyka „duchy" dorosłości. Dzieckiem już nie jest, a panną jeszcze się nie stała. Znajduje się w niezrozumiałym dla siebie miejscu i czasie, gdzie w pełni nie działają prawa ani jednej, ani drugiej strony, a jednocześnie w pewnym stopniu obie siły są obecne. To czas rozpoznawania świata i siebie w jego nowym, nieoczekiwanym kontekście.

Nasza interpretacja skupiać się będzie na tej właśnie podróży Alicji przez obszary dotychczas zarezerwowane przez świat dorosłych. Zmierzy się demonami, uosabiającymi potencjalne drogi, które prowadzić ją będą przez dalsze, dorosłe życie. Pozna obyczaje właściwe lokalnym socjetom. Spotkanie z Królicą podejmie próbę odpowiedzi na pytanie: czym może być życie pod znakiem kariery zawodowej. Rozmowa z panem Larwą pozwoli jej się zastanowić, czy mądrość i religie dają schronienie przed samotnością. Pan Gołąb z kolei reprezentował będzie tę część dorosłości, która wiąże się z namiętnościami i zapatrzeniem we własne ego. Uwikłana w dom i macierzyństwo Księżna, wprowadzi Alicję w świat frustracji z nimi związanych, a czas herbatki u Kapelusznika sprzyjał będzie zastanowieniu nad tym czy da się żyć „poza systemem". Wreszcie na jej drodze zjawi się Królowa Kier - synonim pragnienia bezwzględnej kobiecej władzy, wynikającej z odkrywania własnej seksualności.

Każde spotkanie to krytyczne spojrzenie na świat. Wszystko to zmierzać powinno do jednego celu - odnalezienia własnego centrum, własnego silnego, szczerego i szczęśliwego ja - tej części istnienia, która nie czyniąc krzywdy potrafi zadbać o swoje potrzeby i pójść własną drogą.

Premierę zaplanowano na 19 marca, godzina 19.00. Kolejne spektakle: godzina 11 - 21, 22, 30 i 31 marca, 2 kwietnia, 17, 18, 19 oraz 21 i 31 maja godzina 19.00 - 1 kwietnia i 20 maja.

Bilety: normalny: 50 zł, ulgowy: 45 zł, grupowy: 40 zł, szkolny: 35 zł.

Anna Czerny-Marecka
Głos Koszaliński
18 marca 2023

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia

Alicja w Krainie Czarów
Jacek Tyski
W najbliższy weekend Opera na Zamku w...