Musical w plenerze!

"Jesus Christ Superstar" - reż. M. Kochańczyk - Teatr Rozrywki

Tego jeszcze na Śląsku nie było - chorzowski Teatr Rozrywki wystawi w plenerze swój hitowy musical. "Jesus Christ Superstar" obejrzymy za darmo w sobotę na scenie pod gwiazdami i z gwiazdami na scenie.

Po raz pierwszy na Śląsku, ale nie po raz pierwszy w historii "Rozrywki". Okazuje się, że chorzowska scena wychodziła w plener już kilkakrotnie. - Graliśmy już m.in. na rynku w Wieliczce, w amfiteatrze w Szczecinie czy w parku Sowińskiego w Warszawie - wylicza Dariusz Miłkowski, dyrektor "Rozrywki". 

Na wyjazdowe występy teatr zabiera zawsze dwa swoje najlepsze spektakle: "Skrzypka na dachu" i właśnie "Jesus Christ Superstar". - Także z przyczyn technicznych, bo to musicale, które nie wymagają np. obrotowej sceny - zdradza Miłkowski. Wymagają jednak kostiumów, o czym boleśnie przekonała się m.in. orkiestra podczas jednego z letnich wystawień "Skrzypka na dachu" w namiocie w Nowym Sączu. - Upał był nieznośny, do tego namiot był pełen ludzi, a orkiestra występuje w "Skrzypku" w futrach jak na Syberię - wspomina Miłkowski.
Nie bez znaczenia w wyborze musicali jest jednak także to, że spektakle są pełne świetnej muzyki i przebojowych songów porywających publiczność. "Jesus..." to hit chorzowskiej sceny już od dziewięciu lat. Musical opowiadający o ostatnich dniach z życia Jezusa to dla wielu wręcz kultowa rock-opera. Napisana 40 lat temu przez mistrzów musicalu: Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice\'a, wciąż zachwyca widzów na całym świecie. Niezmiennie gromadzi też tłumy na widowni "Rozrywki". "Jesus Christ Superstar" był jednym z ostatnich przedstawień zmarłego reżysera Marcela Kochańczyka, specjalisty od inscenizacji musicalowych, który w "Rozrywce" zrealizował takie przeboje, jak "Cabaret", "Skrzypek na dachu" czy "Evita". Podobnie jak wcześniejsze spektakle, "Jesus Christ Superstar" stał się sukcesem artystycznym, a także ogromnym hitem frekwencyjnym. 

W spektaklu niezapomniane kreacje stworzyli: Maria Meyer jako Maria Magdalena (odtwórczyniami tej roli były także Magdalena Szczerbowska i Alona Szostak), wokalista Dżemu Maciej Balcar jako Jesus czy Janusz Radek, który rozpoczynał swoją karierę właśnie rolą Judasza w Chorzowie. Mimo prawie dziesięciu lat na scenie "Jesus Christ Superstar" nie stracił nic ze swojej świeżości i jakości. Dowodem może być chociażby ostatni sukces przedstawienia, czyli nagrody aktorskie dla Marty Tadli (za role Annasza, Kapłana) i Janusza Radka, zdobyte podczas II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni

Tym ciekawiej będzie obejrzeć ten musicalowy przebój w plenerze. Balcara, Radka i innych gwiazd musicalu posłuchamy na wielkiej scenie, która stanie na Polach Marsowych Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Profesjonalna firma zbuduje scenę i zadba o nagłośnienie oraz oświetlenie. Początek tuż po zapadnięciu zmroku - o godz. 21. Na widowni "Rozrywki" mieści się ok. 500 widzów. Na Polach Marsowych ilość miejsc jest nieograniczona i nie trzeba mieć biletu. Występ jest darmowy.
(mb)

Łukasz Kałębasiak
Gazeta Wyborcza Katowice
10 czerwca 2009

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia