Musicalowe hity na scenie GTM

"Rodzina Addamsów" - reż. Jacek Mikołajczyk - Teatr Muzyczny w Gliwicach

Amerykański rysownik Charles Addams przez kilka dekad, poczynając od lat 30., publikował w tygodniku „The New Yorker” jednoobrazkowe komiksy, które charakteryzowały się makabrycznym a zarazem wyrafinowanym humorem. Bohaterami byli członkowie dość mrocznej rodziny mieszkającej w starym zamczysku. Na podstawie rysunków Charlesa Addamsa powstał serial NBC emitowany w połowie lat 60. Był to początek wielkiej kariery rodziny Addamsów, której losy do tej pory doczekały się kilku seriali animowanych, a także trzech filmów fabularnych. I wreszcie w 2010 roku na Broadwayu wystawiony został musical o demonicznej rodzince z przebojowym librettem i fantastyczną muzyką.

Na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego oglądamy polską prapremierę tego widowiska w reżyserii Jacka Mikołajczyka, który jest również tłumaczem tekstu.

Do rodziny Addamsów należą: Morticia i Gomez, rodzice nastoletniej Wednesday i młodszego o kilka lat Pugsleya, brat Gomeza - wuj Fester i babcia. Nieocenioną rolę w życiu Addamsów odgrywa też małomówny (lub wręcz „niemówny") kamerdyner Lurch oraz jego pomocnik Rączka - ożywiona dłoń poruszająca się na palcach.

Wednesday zakochuje się w młodym Lucasie Beineke - zwykłym amerykańskim chłopaku. Rodzina jest zdumiona zmianą zachowania dziewczyny, która nagle staje się nadspodziewanie wrażliwa, by nie rzec - sentymentalna. Nie bawi ją już torturowanie brata Pugsleya, ani makabryczne żarty wuja Festera i babci. Rodzice są zaniepokojeni, a napięcie sięga zenitu, gdy okazuje się, że Wednesday zaprosiła rodziców ukochanego, państwa Beineke, na kolację do rodzinnego zamku. Konfrontacja upiornej rodzinki Addamsów z typowymi Amerykanami z klasy średniej daje początek całej serii scenicznych perypetii, których komizm jest prawdziwie piekielny.

Polską prapremierę „Rodziny Addamsów" w Gliwickim Teatrze Muzycznym zrealizowało grono znakomitych realizatorów. Obok wspomnianego już reżysera Jacka Mikołajczyka, wieloletniego kierownika literackiego GTM, pracowali nad nią: jako kierownik muzyczny Wojciech Rodek, Dominika Płonka - przygotowanie wokalne, choreograf Ewelina Adamska-Porczyk, na stałe związana z wrocławskim teatrem Capitol, oraz jeden z najlepszych polskich scenografów musicalowych Grzegorz Policiński, którego wspomagała autorka kostiumów Ilona Binarsch. Na scenie występują artyści GTM oraz młodzi aktorzy wyłonieni w ogólnopolskim castingu, do którego zgłosiło się ponad 450 osób.

Gliwicka „Rodzina Addamsów" jest laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategoriach: Najlepszy Spektakl oraz Najlepszy Scenograf (nagroda dla Grzegorza Policińskiego).

Reż.: Jacek Mikołajczyk; kier. muz.: Wojciech Rodek; chor.: Ewelina Adamska-Porczyk; scen.: Grzegorz Policiński; wyst.: Sylwia Banasik, Katarzyna Hołub, Anastazja Simińska, Marta Wiejak, Katarzyna Wysłucha, Marcin Franc, Michał Musioł, Maciej Pawlak, Tomasz Steciuk, Kamil Zięba i in.; dyr.: Paweł Pietruszewski, Wojciech Rodek

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 40 min. (1 przerwa)

BILETY: od 25 do 70 zł
Rezerwacja telefoniczna i sprzedaż w kasie GTM - szczegóły: www.teatr.gliwice.pl

20 listopada 2015 /piątek/ godz. 18.30
21 listopada 2015 /sobota/ godz. 18.30
22 listopada 2015 /niedziela/ godz. 17.00
26 listopada 2015 /czwartek/ godz. 18.30
27 listopada 2015 /piątek/ godz. 18.30
28 listopada 2015 /sobota/ godz. 18.30
29 listopada 2015 /niedziela/ godz. 17.00

(-)
Materiał Teatru
17 października 2015

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia