Muzeum za życia
Muzeum Galeria Janusza Trzebiatowskiego w ChojnicachMuzeum żyjącego artysty zdarza się u nas rzadko. Takim przypadkiem jest otwarte w Chojnicach miejskie Muzeum Galeria Janusza Trzebiatowskiego, artysty od 1954 r. nieprzerwanie związanego z Krakowem
Muzeum krakowskiego artysty w Chojnicach ma solidne uzasadnienie: Janusz Trzebiatowski urodził się w tym mieście, pochodzi ze starego rodu szeroko tam rozgałęzionego (poszczególne rodziny dla odróżnienia używają przydomków; Janusz należy do rodziny Jutrzenka-Trzebiatowskich) i nigdy nie stracił bliskich związków ze swoim miastem. Największym przedsięwzięciem było stworzenie w latach 80. w Chojnicach muzeum sztuki współczesnej; Trzebiatowski zwrócił się do artystów z prośbą o ofiarowanie Chojnicom jednego dzieła. Nikt nie odmówił. Powstała kolekcja dobrych prac, sygnowanych nierzadko świetnymi nazwiskami.
Chojnice kochają Trzebiatowskiego, cenią i są z niego dumne. Gdy w 2010 r. ofiarował krajanom kolekcje własnych obrazów, stworzenie muzeum artysty było dla chojniczan czymś oczywistym. Na muzeum Trzebiatowskiego przeznaczono średniowieczną basztę. Obecnie w stałej ekspozycji rozlokowanej na wszystkich kondygnacjach zabytkowej budowli znajduje się ponad 500 obiektów.
Janusz Trzebiatowski to szczególny przypadek: respektując granice dyscyplin jest artystą multidyscyplinarnym; malarz z ogromnym dorobkiem, rysownik, rzeźbiarz (wszystkie rodzaje rzeźby, od medali po pomniki), grafik i plakacista, architekt wnętrz, autor realizacji z ceramiką i emalią w architekturze, scenograf. W żadnej z tych dziedzin nie tworzył "do szuflady". W dojrzałym już wieku zajął się poezją i dorobił się kilku wydanych drukiem tomików.
W Krakowie oglądaliśmy dorobek Trzebiatowskiego przed paru laty, w 50-lecie pracy twórczej artysty, z sentymentem napotykając tam m.in. znaczki rajdów studenckich i plakaty dla studenckiego teatru, od których rozpoczynało się "upublicznianie" twórczości Trzebiatowskiego. Te juvenilia również znalazły się w chojnickim muzeum. Trzebiatowski przekazał do zbiorów także część pamiątek , wśród nich list od ojca z hitlerowskiego obozu w Mauthausen. Ojciec artysty, Józef Trzebiatowski, był u zarania II Rzeczypospolitej współtwórcą polskiej administracji w Chojnicach