Muzyczna uczta przy zaczarowanym stoliku

2. Przyjaciele Teatru Nowego wychodzą na ulice

"Stolik" wrocławskiej formacji Karbido w programie festiwalu "Przyjaciele Nowego wychodzą ulice 2009" opisany został jako spektakl muzyczny. To określenie nie oddaje jednak niezwykłości polifonicznej uczty, dającej odpowiedź na pytanie o to, co niezwykłego można zrobić z drewnianym stolikiem. Trzeba przyznać, że czworo występujących w spektaklu muzyków potrafi zaskoczyć. Zaskoczyli także organizatorzy Festiwalu zapraszając artystów, których twórczość jest naprawdę specyficzna.

Największą zaletą Festiwalu zorganizowanego przez Teatr Nowy jest różnorodność prezentowanych widowisk, przy jednoczesnym wykorzystaniu prostych, ale interesujących pomysłów. Nie inaczej było tym razem. Jedynym elementem scenograficznym przedstawienia formacji Karbido jest kwadratowy drewniany stół, przy którym zasiada czterech mężczyzn. Tytułowy stolik jest opukiwany, głaskany, pocierany, uderzany, a także traktowany różnego rodzaju drobnymi przedmiotami jak kieliszki, czy drewniane pałeczki - wszystko po to, by wydobyć z niego dźwięki.  

Utwory powstające przy użyciu drewnianego mebla oraz rąk i strun głosowych wykonawców należą do różnych gatunków muzycznych - początkowo słyszymy muzykę instrumentalną przywodzącą na myśl afrykańskie rytmy, następnie wysłuchujemy kilku rockowych numerów wzbogaconych o wokal wykonawców, po czym panowie wprowadzają nas w rodzaj transu prezentując coś w rodzaju muzyki klubowej. Stolik, przy którym siedzą muzycy, jest z każdej strony otoczony widownią, a więc znajduje się w centralnym miejscu czegoś na kształt areny. Buduje to poczucie wspólnoty i ułatwia odbiór widowiska. 

Aktorzy grają w karty, piszą na maszynie (wszystko to oczywiście działania pozorowane, które mają na celu uraczenie nas kolejnymi wrażeniami dźwiękowymi) oraz wykonują niemalże akrobatyczne ruchy rękami aby wydobyć z płaskiej powierzchni tony o niespotykanej głębi. Mocną stroną spektaklu jest niezwykła synchronizacja działań oraz innowacyjność, bowiem tego rodzaju wydarzenie muzyczne wiąże się z nietypowym wykorzystaniem przedmiotu codziennego użytku i na długo zapada w pamięć. Trudno uwierzyć, że „Stolik” narodził się w dwa miesiące, choć należy zaznaczyć, że sam pomysł dojrzewał w głowach artystów dwa lata. Trud jednak się opłacił, bo łódzka publiczność zgromadzona w podwórku przy Piotrkowskiej 17 przed muzycznym klubem Jazzga nie mogła wyjść z zachwytu nad tym co zobaczyła i usłyszała.  

„Stolik” to awangardowy spektakl audio, na który składają się pomysły dojrzewające w głowach muzyków od 2004 do 2006 roku. Na XXVII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej spektakl otrzymał nagrodę „Tukan Off”, czyli Grand Prix dla najlepszego projektu nurtu OFF. Jednak przedstawienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem także na Woodstock Festival 2008 w Kostrzynie, festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, a także festiwalach w Izraelu, Edynburgu, Dublinie, Londynie, Pradze, Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu oraz wielu innych miastach Polski i Europy. Formacja Karbido powstała natomiast na przełomie lat 2002-2003, jako efekt luźnej współpracy maota (CEZ) i Igora Gawlikowskiego (FORMACYA BOCHIANNI) pracujących wówczas nad kolekcją prostych utworów na dwie gitary. Wiosną 2003 r. do duetu dołączył perkusista Paweł Czepułkowski. Rok później muzycy wydali swój debiutancki album „Karbido”, a w styczniu 2006 roku wraz z ukraińskim pisarzem Jurijem Andruchowyczem płytę „Samogon”. Zespół zrealizował także oprawę muzyczną do spektakli teatralnych Tomasza Mana, teatrów Biuro Podróży i Arabesky (Kharkiv). Trzon zespołu tworzy trzech muzyków - Igor Gawlikowski, maot (wł. Marek Otwinowski) i Paweł Czepułkowski, a współpracują z zespołem Tomasz Sikora, Michał Litwiniec, Vlad Kwaśnicki, Piotr Domański, Domenico Gavlicci i Jacek Fedorowicz.  

Festiwal zmierza ku końcowi, w sierpniu przewidziano bowiem jeszcze tylko 2 wydarzenia, jednak sadząc po dotychczasowych spektaklach będziemy mieli do czynienia z czymś równie ciekawym, zważywszy, że swoje przedstawienie zaprezentują gospodarze, czyli organizator Festiwalu - Teatr Nowy.

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
30 lipca 2009

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia