Muzyczne arcydzieło gatunku

"Księżniczka Czardasza" - reż. Wojciech Adamczyk - Opera Nova w Bydgoszczy

Popremierowe spektakle "Księżniczki czardasza", najnowszej premiery Opery Nova , zaplanowane na 10 i 11 maja oraz cztery przedstawienia tego tytułu w czerwcu br. zostały sprzedane.

"Czardaszka" powróciła na bydgoską scenę operową po 46 latach od poprzedniej realizacji i jest aktualnie najdroższą produkcją Opery Nova. Z akcją przeniesioną do Wilna i Warszawy w czas między dwiema wojnami światowymi, z polskimi nazwiskami bohaterów, ze scenografią oddającą klimat kabaretów, hoteli i pałaców tamtych lat oraz olśniewającymi kostiumami - operetka Kálmána, muzyczne arcydzieło gatunku, wręcz skazana była na sukces. Reżyseria Wojciecha Adamczyka pomogła solistom pogłębić talenty aktorskie i komediowe, niezbędne by podbić serce publiczności. Balet (jak zawsze znakomity), ujawniał także talenty wokalne. Tak trudny gatunek jak operetka wymaga od artystów wręcz "specjalizacji" w jej wykonywaniu. Zespół Opery Nova , którego trzon repertuarowy stanowią wszak opery, wykazał się wysoką kulturą muzyczną i aktorską w przedstawieniu tego arcydzieła, od stu lat należącego do dorobku kultury europejskiej.

W kolejnych tygodniach Opera Nova zaprasza na opery : "La Traviatę" Verdiego (13, 14.05) oraz - jedyna okazja zobaczenia w tym sezonie artystycznym - "Lakmé" Delibes'a (22,24,25.05).

(-)
Materiał Opery
9 maja 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia