Muzyczne asy...

Off-Północna 2022 odkrywa pierwsze karty

Głośny spektakl o wspaniałej królowej rocka – Korze Jackowskiej, premiera spektaklu „Preludia" w reżyserii Tadeusza Kabicza czy gratka dla fanów stand-upu w wydaniu Rafała Kmity. Teatr Muzyczny w Łodzi zapowiada pierwsze propozycje programowe tegorocznego Festiwalu OFF-Północna, który odbędzie się w dniach od 2 do 10 kwietnia 2022 roku.

Szósta edycja Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna to wydarzenie, które pozwala dostrzec różnorodność form dzisiejszego teatru muzycznego, jego języka i środków wyrazu.

– Jak co roku zaproszeni artyści zaprezentują widzom różnorodne spojrzenie na teatralne formy słowno-muzyczne – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. – W programie znalazło się miejsce dla spektakli – i tych muzycznych, i tych zdecydowanie bardziej dramatycznych – recitali czy stand-upu literackiego. Na razie jednak nie zdradzamy wszystkich szczegółów tego, co przygotowaliśmy dla festiwalowej publiczności – podkreśla.

Festiwal odbędzie się w dniach od 2 do 10 kwietnia i obejmie kilkanaście wydarzeń. Mocnym punktem programu będzie otwierająca Festiwal premiera spektaklu muzycznego Dave'a Malloya „Preludia" w reżyserii Tadeusza Kabicza. Za sprawą tej, opartej na faktach, opowieści widzowie będą mieli szansę zajrzeć do umysłu wybitnego pianisty – Siergieja Rachmaninowa, który przeżywa życiowy i twórczy kryzys. Hipnotyczne wizje oraz powracające upiory wybitnych artystów znajdują swoje odbicie nie tylko w konstrukcji dramaturgicznej utworu, ale także w muzyce, która trzyma w napięciu aż do samego końca. Cała inscenizacja oparta jest na subiektywnych, emocjonalnych projekcjach wideo, które z jednej strony stanowić będą podstawę dekoracji, z drugiej filmową ilustrację dla danej akcji. W głównej roli – Racha – wystąpi Maciej Pawlak. Na scenie pojawią się także Katarzyna Walczak jako doktor Nikołaj Dahl, Joanna Gorzała w roli Natalii Satiny, Paweł Erdman jako Fiodor Szalapin oraz Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w kilka postaci m.in. Czechowa, Tołstoja czy Cara Mikołaja II. Kierownikiem muzycznym jest Karina Komendera, która na zmianę z Krzysztofem Brzezińskim zagra postać samego Rachmaninowa.

Za dekoracje odpowiadają reżyser Tadeusz Kabicz i Maciej Pawlak. Stylizowane kostiumy przygotowuje Ewa Posmyk, a choreografię opracowuje Karolina Rejnus-Mroczek. Projekcje wideo zostały przygotowane przez Karolinę Jacewicz, a Artur Wytrykus odpowiada za światło. Sztuka zostanie zaprezentowana w przekładzie Małgorzaty Lipskiej.

Kolejnym, mocnym punktem Festiwalu, będzie głośny, a przez niektórych uznany wręcz za skandalizujący, spektakl „Kora.boska" Teatru Nowego Proxima w Krakowie. Przedstawienie Katarzyny Chlebny miało premierę w 2021 roku i mocno wstrząsnęło środowiskiem teatralnym. Jest to opowieść o przekroczeniu bram niebios przez niekwestionowaną ikonę polskiej muzyki, zmarłą w 2018 roku – Korę Jackowską. To opowieść o jej spotkaniu z Matką Boską Częstochowską, Matką Boską Fatimską i Matką Boską z Guadelupe, z których każda jest reprezentacją innych cnót rozumianych bardzo schematycznie i systemowo, do których, jak wiadomo, wokalistka nigdy nie przystawała. Temu teatralnemu spotkaniu towarzyszyć będą największe przeboje Maanamu w aranżacji Pawła Harańczyka i wykonaniu Katarzyny Chlebny. Za ruch sceniczny odpowiada Karol Miękina, a charakteryzacją zajmuje się Artur Świetny. Obok reżyserki, na scenie występują także Piotr Sieklucki, Łukasz Błażejewski i Paweł Rupala.

Trzecim asem Festiwalowego programu jest propozycja dla osób lubiących nieco mocniejszą rozrywkę, acz w literackiej formie. „Stand-up literacki" Rafała Kmity to grupa komików skupionych wokół tego uznanego tekściarza i reżysera. Są w różnym wieku, mają różne temperamenty, różne historie do opowiedzenia. Wysublimowany, czasem abstrakcyjny humor, bez cenzury i zahamowań – ta forma konwencją nawiązuje do aktorskiego nurtu stand-upu, który w Stanach uprawiali tacy komicy jak Robin Williams, Richard Pryor czy Eddie Murphy. Przed widownią wystąpią Piotrek Plewa z programem „Wyznania komika" i Olek Talkowski głoszący, że „Świat jest pojechany na maksa".

Wśród kilkunastu festiwalowych propozycji pamiętać też trzeba o IV Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty, do którego wciąż trwa nabór. Młodzi śpiewający aktorzy staną przed mistrzowskim jury pod przewodnictwem Wojciecha Kościelniaka, a najlepsi z nich wystąpią w koncercie finałowym festiwalu.

Cały program Festiwalu OFF-Północna zostanie ogłoszony 9 lutego. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia.

Joanna Karpińska
Materiał organizatora
28 stycznia 2022

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...