Muzyczne Mikołajki

"Kot w butach" - reż. Michał Rosiński, "Mały Książę" - reż. Cezary Domagała - Gliwicki Teatr Muzyczny

Na muzyczne Mikołajki zaprasza w grudniu Gliwicki Teatr Muzyczny, podczas których zobaczyć będzie można "Małego księcia" oraz "Kota w butach". Wyjątkowe i pełne niespodzianek spektakle grane będą także w czasie przedsylwestrowej przerwy świątecznej. I to nie tylko w Gliwicach.

Mały książę

Spektakle:
5 grudnia 2014 /piątek/ godz. 9.00, 12.00 i 18.00
6 grudnia 2014 /sobota/ godz. 14.30 i 17.30
7 grudnia 2014 /niedziela/ godz. 16.00
oraz
26 grudnia 2014 /piątek/ godz. 16.00 – spektakl świąteczny
- scena GTM przy Nowym Świecie

Ponadto gościnnie:
13 grudnia 2014 /sobota/ godz. 18.00 - na scenie Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie

Jak po tych słowach Małego Księcia zaprosić na spektakl, którego wizualna strona, czyli ta „dla oczu", urzeka rozmachem i niezwykłością scenicznych rozwiązań? Na szczęście w niczym nie pomniejsza ona głębokiego, „sercowego", przesłania tej przepięknej opowieści o wartości ludzkich uczuć, którą zaadaptowali na gliwicką scenę Cezary Domagała i Tomasz Bajerski.

„Mały Książę" Antoine'a Saint-Exupéry'ego – wydana w 1943 roku niewielka objętościowo książeczka ilustrowana przez samego autora – należy do klasyki światowej literatury. To opowieść o dorastaniu do prawdziwej przyjaźni, miłości, poczucia odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zagubiony na bezkresnej pustyni Pilot, który cudem przeżył katastrofę samolotową, spotyka chłopca, Małego Księcia. Jak się okazuje, przybywa on z odległej planety, na której mieszka wraz z ukochaną Różą. Pewnego razu wyrusza w podróż, aby znaleźć prawdziwego przyjaciela i odkryć znaczenie przyjaźni – zanim jednak trafi na Ziemię i pozna Pilota, napotka po drodze najdziwniejsze postacie, które również zamieszkują kosmiczne przestrzenie. Od każdej z nich uczy się czegoś nowego o świecie dorosłych.

Gliwicki spektakl oddaje atmosferę bezkresnego kosmosu, który przemierza mały bohater, dzięki użyciu najnowocześniejszych technik scenicznych. Autorem projekcji wideo wykorzystanych przy tej realizacji jest Dawid Kozłowski, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a autorką scenografii oraz kostiumów Małgorzata Szydłowska – współzałożycielka stowarzyszenia teatralnego Łaźnia Nowa w Krakowie. Choreografię przygotowała Marta Domagała, artystka współpracująca z warszawskim Teatrem Rampa. Tytułowa rola powierzona została chłopcom wyłonionym w ramach ogólnopolskiego castingu. Spektakl dla dzieci powyżej 6 lat.
Czas trwania spektaklu: 1 godz. 55 min. (1 przerwa)

BILETY: od 18 do 31 zł

Kot w butach
baśń muzyczna w 3 aktach

9 grudnia 2014 /wtorek/ godz. 9.30 i 12.00
10 grudnia 2014 /środa/ godz. 9.30 i 12.00
11 grudnia 2014 /czwartek/ godz. 9.30 i 12.00

O tym, że koty to mądre, a nawet przebiegłe stworzenia nie trzeba przekonywać żadnego ich właściciela. Doczekały się swoich licznych przedstawicieli w literaturze i filmie, by wspomnieć tylko Garfielda, Behemota, Filemona czy też demonicznego Kota z Cheshire. Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza na spotkanie z kotem teatralnym – niezwykłym już choćby z tej przyczyny, że nosi buty. Ale na tym nie kończy się jego wyjątkowość: to dzięki jego inteligencji i sprytowi sympatyczny bohater, młynarczyk Janek, po wielu przygodach, zyska względy ukochanej Małgosi i odnajdzie swoje szczęście w życiu.

„Kot w butach" to pełna ciepła i humoru baśń muzyczna dla najmłodszych widzów – rozśpiewane i roztańczone widowisko rozgrywające się w malowniczych dekoracjach. Przedstawienie zostało uhonorowane nagrodą Złota Maska 2004 w kategorii „Spektakl roku dla dzieci", a w 2014 roku doczekało się ogólnopolskiej transmisji w ramach projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół".

(-)
Materiał Teatru
24 listopada 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia