Muzyczny projekt Komuny// Warszawa

Opera kolejowa 2015

Muzyka komponowana w oparciu o rozkład kolejowy, widzowie słuchający operowego libretta nie w wygodnych fotelach, ale w słuchawkach i podążający za artystami po hali warszawskiego Dworca Wschodniego – 20 grudnia 2015 (niedziela), o godzinie 19.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Komuna// Warszawa zapraszają na polską premierę Opery kolejowej – połączenia działania z wykorzystaniem elementów flash moba oraz konwencji „silent music”. Projekt powstał w ramach obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Opera kolejowa to specjalny, muzyczny projekt Komuny// Warszawa, realizowany wspólnie z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego na Dworcu Wschodnim w Warszawie.

W tej operze muzyka komponowana jest w oparciu o rozkład kolejowy, a widzowie nie siedzą w jednym miejscu, ale – wyposażeni w słuchawki – słuchają „cichego" libretta, podążając za artystami.

Komuna// Warszawa szuka enklaw wolności w zdarzeniach, które są następstwem „zacięcia", „pomyłki" lub „awarii" systemu. Kolej żelazna to symboliczny przykład cywilizacji wydajności i regulacji – wszystko tu odbywa się zgodnie z wyliczonym co do minuty rozkładem jazdy.
I właśnie dlatego proste zakłócenie w tym systemie może być szansą na bycie poza nim: opóźniony pociąg, czekanie na dworcu, przerwana podróż mogą tworzyć moment szczególnego doświadczenia – zawieszenia w czasie i przestrzeni.
Już nie tu / jeszcze nie tam. Pomiędzy.

Artyści biorący udział w projekcie opisują w operowej formule proste zdarzenia: Pasażer wsiada do niewłaściwego pociągu, Pasażerka spóźnia się... Plan podróży zostaje zakłócony, rzeczywistość ulega zawieszeniu, dzieje się coś niespodziewanego – każdy Pasażer lub Pasażerka radzi sobie na swój sposób: można chcieć jak najszybciej „nadrobić" spóźnienie albo wykorzystać ten „darowany" czas na pobycie
z samym sobą.

Opera kolejowa po raz pierwszy została zaprezentowana w 2011 roku na moskiewskim, monumentalnym Dworcu Kijowskim podczas festiwalu Złota Maska. Warszawski projekt powstał w koprodukcji z Instytutem Teatralnym z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Grudniowy pokaz na Dworcu Wschodnim kończy artystyczną część obchodów i wpisuje się w jedną z kluczowych dla nich idei – wychodzenia teatru w przestrzeń miejską oraz włączania w święto polskiego teatru twórców innych dziedzin.

UWAGA: Opera prezentowana jest w formule „silent music", dlatego prosimy widzów
o przybycie 30 minut przed spektaklem. Liczba słuchawek, które będzie można wypożyczyć, jest ograniczona – aby je otrzymać, należy mieć przy sobie ważny dokument potwierdzający tożsamość (ze zdjęciem).

Dworzec Warszawa Wschodnia (hala główna, wejście od ul. Kijowskiej)
20 grudnia 2015 (niedziela), g. 19.00
Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia