Muzyczny zaczyna od Traviaty

"La Traviata" - reż: Waldemar Zawodziński - Teatr Muzyczny w Lublinie

Lubelski Teatr Muzyczny sezon artystyczny 2009/2010 miał rozpocząć już w ubiegłym tygodniu, od premiery edukacyjnego spektaklu muzyczno-baletowego "Nie tylko Jezioro łabędzie". Niestety, z przyczyn losowych tę premierę trzeba było jednak przesunąć, a zatem inauguracja nowego sezonu na scenie muzycznej odbędzie się w ten weekend. Na początek będzie można zobaczyć i usłyszeć dumę i radość teatru - "Traviatę".

Te pozytywne odczucia są całkowicie zrozumiałe; wynikają z powodzenia, jakim cieszy się ta realizacja. Słynna opera Giuseppe Verdiego znajduje się na afiszu Muzycznego już blisko rok i wszystkie spektakle są grane przy kompletach na widowni, a bilety sprzedaje się z dużym wyprzedzeniem.

Główne partie "Traviaty" obsadzone są przez kilkoro różnych artystów, co sprawia, że widzowie mogą wybierać taką obsadę, która najbardziej im odpowiada. W ten weekend w postać głównej bohaterki, czyli Violetty Valery wcielą się dwie artystki: w sobotę - Dorota Laskowiecka, zaś w niedzielę - Julia Iwaszkiewicz-Kabza. A partnerować im będą: Tomasz Janczak (w lubelskiej "Traviacie" wystąpi jako Alfred), Zbigniew Macias i Andrzej Witlewski (czyli Georges Germont), Grzegorz Szostak (zagra do-ktora Grenvila) oraz Katarzyna Sałacińska i Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak (wystąpią w roli Flory Bervoix). Solowe partie baletowe wykonuje Małgorzata Borowiec.

Przypomnijmy na koniec, że operę wyreżyserował Waldemar Zawodziński, znany polskiej publiczności chociażby z realizacji "Snu nocy letniej" Williama Szekspira oraz "Tragicznej historii doktora Fausta" Christophera Marlowe\'a ). Z kolei kierownictwo muzyczne nad "Traviatą" sprawuje Jacek Boniecki.

Sobota-Niedziela, Traviata, Teatr Muzyczny, sobota g. 18, niedziela g. 17.

Andrzej Z. Kowalczyk
Polska Kurier Lubelski
3 października 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia