Muzyka sakralna polskiego Baroku

W dniu Narodowego Święta Niepodległości pragniemy serdecznie zaprosić na koncert online, podczas którego zabrzmi piękna muzyka staropolska w wykonaniu Artystów Polskiej Opery Królewskiej.

W najbliższą środę, 11 listopada, o godz. 19.00 na kanale Youtube Polskiej Opery Królewskiej zaprezentujemy Państwu retransmisję koncertu GORCZYCKI – SZARZYŃSKI / MUZYKA SAKRALNA POLSKIEGO BAROKU. Wydarzenie odbyło się we wrześniu br. w ramach Festiwalu IN TEMPORE REGUM. Muzyka czasu królów.

Youtube https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ

Materiał będzie dostępny do godziny 20.00 w dniu 15 listopada.

Bardzo niewiele wiadomo dziś na temat życia Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego. Styl pozostawionych przez niego kompozycji, stanowiących perły muzyki staropolskiej, wskazuje na działalność w ostatnich dekadach XVII wieku. Zachowana spuścizna obejmuje zaledwie kilkanaście utworów – większość z nich to koncerty kościelne, do których należy Ave Regina Caelorum na sopran i zespół instrumentalny. Szczęśliwie zachowała się również Sonata a 2. Jest to jeden z nielicznych znanych obecnie przykładów muzyki kameralnej tego okresu – a przecież wiadomo, że na ten typ utworów było duże zapotrzebowanie zarówno w kościele, jak i podczas dworskich zabaw.

Zdecydowanie więcej informacji znaleźć można na temat życia i twórczości Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, którego działalność przypada na pierwszą połowę XVIII wieku. W muzyce religijnej kapelmistrza katedry na Wawelu pojawiają się najnowocześniejsze zdobycze techniki kompozytorskiej owych czasów. W jego bogatym dorobku znajdują się utwory na chór a cappella (jak otwierająca dzisiejszy koncert Missa paschalis) oraz dzieła wokalno-instrumentalne. Do najwspanialszych osiągnięć Gorczyckiego należy uroczyste Completorium, w którym wirtuozeria stylu koncertującego psalmów kontrastuje z homofonicznymi antyfonami, a całość charakteryzuje doskonałe odzwierciedlenie treści liturgicznego tekstu w wyrafinowanej muzyce.

PROGRAM
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Missa paschalis
Stanisław Sylwester Szarzyński – Sonata a 2
Stanisław Sylwester Szarzyński – Ave Regina Caelorum
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Laetatus sum
Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Completorium

WYKONAWCY
JUSTYNA STĘPIEŃ - SOPRAN
DOROTA LACHOWICZ - ALT
SYLWESTER SMULCZYŃSKI - TENOR
PAWEŁ MICHALCZUK - BAS
CHÓR KAMERALNY PRZY POLSKIEJ OPERZE KRÓLEWSKIEJ
ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ
CAPELLA REGIA POLONA
RENATA SZCZYPIOR DYRYGENT - PRZYGOTOWANIE CHÓRU KAMERALNEGO
KRZYSZTOF GARSTKA - DYRYGENT

 

Wojciech Parchem
Materiał Teatru
10 listopada 2020

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...