Mykietyn w Brukseli i Ninatece

prapremiera Wax Music

24 marca br. w Brukseli podczas What's next festival odbywającego się w ramach Ars Musica International Contemporary Music Festival będzie miało miejsce prawykonanie zamówionego przez Narodowy Instytut Audiowizualny w 2012 r. nowego utworu Pawła Mykietyna, "Wax Music".

Utwór powstał z myślą o pierwszym w historii nośniku dźwięku, jakim był, powstały pod koniec XIX wieku, wałek woskowy do fonografu T. A. Edisona.

W kompozycji "Wax Music" Paweł Mykietyn łączy analogowe nośniki dźwięku z cyfrowym komunikatem. W roku ubiegłym na dwanaście wałków naniesiona została, zrealizowana w studio muzyki elektronicznej, warstwa dźwiękowa o łącznej długości 2 minut i 15 sekund, zbudowana z dźwięków nieistniejących w naturze w czasie, kiedy wałki były w powszechnym użyciu. Podczas koncertu dźwięki będą odtwarzane przez dwa fonografy obsługiwane przez Tobiasa Valentina Webera, których synchronizacja jest ściśle przewidziana w partyturze. Mechanicznej, "wałkowej" muzyce towarzyszyć będzie fortepian, za którym zasiądzie Barbara Drążkowska.

Z uwagi na nietrwałość wałków, które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem gdy dotyka ich igła maszyny Edisona, liczba wykonań utworu jest limitowana, a każde kolejne wykonanie będzie różnić się od poprzedniego. Tym samym "Wax Music" łączy przeszłość ze współczesnością, pokazując bardzo egzystencjalny obraz muzyki i jej przemijanie.

Wspierany przez Narodowy Instytut Audiowizualny projekt nie ma na celu digitalizacji, która wpisuje się w misję Instytutu, a proces odwrotny - "analogizację" danych cyfrowych. Minimalistyczne dźwięki wygrywane przez fonografy z czasem stają się coraz bardziej swoiste i abstrakcyjne. Pomysł takiej formy utworu zrodził się w zaciszu berlińskiego Ethnologisches Museum, gdzie znaleźć można niezwykle cenną kolekcję najwcześniejszych nagrań dźwiękowych. Słynne fonografy GEM pokazują, jak dźwięki sztuczne, niewystępujące w naturze przeistaczają się w organiczną całość, która może posłużyć jako element muzycznego dialogu.

Projekt "Wax Music" jest prezentowany na festiwalu Ars Musica z inicjatywy i dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Polskiego w Brukseli. Polska premiera będzie miała miejsce podczas festiwalu Warszawska Jesień.

Z tej okazji, przez trzy dniu - od 22 do 24 marca, w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego nina.gov.pl oraz w NINATECE (www.ninateka.pl) będzie można obejrzeć i posłuchać innych utworów Pawła Mykietyna. Udostępniona zostanie m.in. audiowizualna rejestracja premierowego wykonania "III Symfonii" na głos i orkiestrę do słów aktora Mateusza Kościukiewicza z niezapomnianym udziałem Jadwigi Rappé (alt) w Filharmonii Narodowej; "Pasja wg św. Marka" oraz utwory z płyty "Speechless song" wydane na CD przez NInA. Premierowo pokazany zostanie również reportaż z berlińskich prób poprzedzających prawykonanie "Wax Music" w Brukseli w reż. Cezarego Ciszewskiego - Miasto w Komie.

(-)
Materiał Organizatora
22 marca 2013
Portrety
Paweł Mykietyn

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia