Na 55-lecie Karela Brożka

"Joanna d\'Arc" - reż: Karel Brożek - Teatr Ateneum w Katowicach

"Joanna d\'Arc" w adaptacji i reżyserii Karela Brożka, który tym spektaklem obchodzi 55-lecie pracy artystycznej, to kolejna propozycja Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum dla młodzieży i dorosłych. Ten cykl przedstawień realizowany jest w Galerii Ateneum w Katowicach, przy ul. 3 Maja 25.

Bohaterka średniowiecznej Francji, którą spalono na stosie w 1431, by w 24 lata później zrehabilitować ją, a w 1920 uznać za świętą, wciąż fascynuje artystów. Jej biografia to jeden z najbardziej zdumiewających życiorysów Europy; dodajmy, że dzięki rejestracji procesu w Rouen, także jeden z najlepiej udokumentowanych. Wiele kwestii do dziś nie zostało zresztą do końca wyjaśnionych.

Spektakl Ateneum zainscenizowany w dwupoziomowej przestrzeni rozgrywa się w żywym planie, ale wykorzystuje też środki teatru lalkowego. Kareł Brożek oparł się przede wszystkim na sztuce Jeana Anouilha "Skowronek", lecz w tekście znalazły się również fragmenty utworów Friedricha Schillera, Paula Claudela i George\'a Bernarda Shawa, potwierdzające nieprzerwaną obecność motywu Dziewicy Orleańskiej w europejskiej kulturze.

Prosta dziewczyna, której wiara kazała podjąć się obrony Francji przed angielskim okupantem i doprowadzić do kanonizacji Karola VII, pozostaje (nie tylko w sztuce) uosobieniem szczerości, uczciwości, ale także naiwności w widzeniu świata

Na scenie zobaczymy: Martę Popławską w roli tytułowej oraz Danutę Baśkę, Katarzynę Kuderewską, Katarzynę Prudło, Piotra Gabriela, Piotra Janiszewskiego, Mirosława Kotowicza i Bartosza Sochę.

Katowice, Galeria Teatru Ateneum, piątek, 8.10, godz. 19 bilety - 25 i 15 zł

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
9 października 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia