Na co iść do teatru?

4-6 czerwca 2021

Zwykle początek czerwca był już końcówką sezonu i większość teatrów powoli zmierzała ku swojej wakacyjnej hibernacji. Ten rok jednak, z oczywistych powodów, jest raczej niezwykły, a teatry dopiero co wróciły do grania. Poniżej prezentujemy listę nadchodzących wydarzeń teatralnych na Dolnym Śląsku.

Anhelli. Skowyt – reż. Jarosław Fret – Instytut Grotowskiego
5 czerwca, g. 20:00 – Sala Teatru Laboratorium
„Anhelli. Skowyt" jest spektaklem muzycznym, śpiewanym na żywo i skomponowanym na bazie pieśni ormiańskich, greckich hymnów i prawosławnych irmosów.
W spektaklu zadajemy podstawowe pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci, której nie można ani opowiedzieć, ani zbudować żadnej jej reprezentacji. Dlatego skupiamy się na tych kilku minutach żałoby, kiedy w domu osoby, która odeszła, zbierają się żałobnicy i dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego. Nie chodzi jednak tylko o gest pożegnania, ale o prawdziwe odłączenie, odesłanie, może uwolnienie duszy. Śmierć jest nie tylko momentem przejścia, ale także procesem, który wymaga czasu.
Główny bohater poematu „Anhelli" Juliusza Słowackiego i towarzyszące mu osoby – jedna jest wybranką jego doczesnego życia, a druga aniołem – posłużą nam, aby opowiedzieć o procesie duchowego oddzielania. Spektakl mówi o kilku minutach pożegnania, ale tak naprawdę proces ów będzie trwał godzinę, czterdzieści dni, rok albo dłużej. Tak jakby czas zatracił swoją linearność, mierzoną wskazówkami zegara.
(Materiał teatru)

Pralnia –reż. Jadwiga i Tadeusz Kuta – Lubuski Teatr w Zielonej Górze
5 czerwca, g. 19:00 – Scena Duża
6 czerwca, g. 18:00 – Scena Duża
Spektakl niesie za sobą niezwykle aktualne przesłanie o wszechogarniającym nasinformacyjnym chaosie oraz o niebezpiecznym wpływie mas mediówna nasze zachowania i wybory. To podana w zabawnej konwencji gorzka przestroga przed bezmyślnym oddaniemnaszego życia i decyzji w cudze ręce.
(Materiał teatru)

MOCK. Czarna Burleska – reż. Konrad Imiela – Teatr Capitol we Wrocławiu
5 czerwca, g. 18:00 – Duża Scena
Mock. Czarna burleska to spektakl na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku. Bohaterowi słynnej serii kryminałów towarzyszą na Dużej Scenie policjanci, bandyci, szaleńcy i prostytutki – to one poprowadzą burleskowy show o władzy, zbrodni i namiętnościach.
W spektaklu nie ma scen mówionych, całość jest śpiewana. Kilkanaście songów przedstawia osobne historie z życia komisarza Mocka, inspirowane kolejnymi powieściami Marka Krajewskiego. Spektakl jest ostatnią premierą tekstów Romana Kołakowskiego, który zmarł nagle w styczniu 2019 roku. Miał stworzyć dziesięć dużych songów, najważniejszych obrazów przedstawienia. Zdążył napisać pięć z nich.
(Materiał teatru)

Pogłosy – insc. Marek Fiedor i Tomasz Hynek – Teatr Współczesny we Wrocławiu
5 czerwca, g. 19:00 – Scena na Strychu
6 czerwca, g. 18:00 – Scena na Strychu
Bohaterem Pogłosów jest człowiek przeżywający śmierć bliskiej osoby. W efekcie traumatycznego doświadczenia świat jawi mu się jako miejsce ciągle ponawiającego się doznania utraty, braku, odchodzenia, zanikania... Umiera żona, sąsiedzi zostają wygnani, krucha więź z ojcem zamiera, pragnienie posiadania dzieci nie spełnia się. Bohater stara się uporać z faktem śmierci ukochanej, ukoić cierpienie, przezwyciężyć poczucie utraty, ale także chce poznać prawdę o sobie w tym doświadczeniu. Tego ostatniego pragnienia równie mocno pożąda jak i boi się.
(Materiałteatru)

Jan Gruca
Dziennik Teatralny Wrocław
5 czerwca 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...