Na deskach IMKI

"Caryca Katarzyna" - reż. Wiktor Rubin - Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

2 i 3 grudnia na na deskach IMKI "Caryca Katarzyna" Jolanty Janiczak w reżyserii Witora Rubina.

"Caryca Katarzyna" to jedno z największych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, najbardziej obsypany nagrodami spektakl.

Brawurowo grana historia carycy Katarzyny i Stanisława Augusta prowokuje widzów, wciąga do gry i zmusza do refleksji na temat, czym jest "historyczna prawda"? Jaka jest rola płci i seksualności w sprawowaniu władzy? Gdzie przebiega granica między teatrem i życiem - także w historii.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin otrzymali za to przedstawienie Paszporty Polityki. Grand Prix gdyńskiego Festiwalu R@port przyznało spektaklowi jury kierowane przez Dorotę Masłowską. "Caryca Katarzyna" zwyciężyła Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" w Cieszynie i Przegląd Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie.

Grająca tytułową rolę Marty Ścisłowicz inteligentnie operuje odważną nagością i atomową wręcz energią. Jej kreację nagrodzono na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, na XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi oraz na 6. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Na Boskiej Komedii nagrodę za pierwszoplanową rolę męską dostał partnerujący Ścisłowicz Tomasz Nosiński w roli Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Spektakle zostaną zaprezentowane Teatrze Imka w ramach festiwalu "PKO Bank Polski. Polska w Imce. Niecodzienny Festiwal Teatralny".

(-)
Materiał Teatru
2 grudnia 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia