Na deskach kultury w Nowym Roku

Teatr Kamienica w Warszawie

Teatr Kamienica ma przyjemność zaprezentować styczniowy repertuar, spektakle będą grane na trzech scenach: dużej Scenie Oficyna, małej Scenie Parter oraz w kameralnej Piwnicy Warsza.

Na Scenie Parter będzie można obejrzeć najnowszą produkcję - "Ptaszek" autorstwa Katarzyny Lengren, z udziałem aktorów Olgi Bończyk, Katarzyny Żak oraz Tomasza Bednarka. Jest to słodka i zarazem gorzka historia ukazująca w zawrotnym tempie życie dwóch kobiet i jednego mężczyzny – od piaskownicy, przez szkołę, aż do końca.  Jak mówi sama autorka „Jest to sztuka o kobietach, o mężczyznach, właściwie o dominacji kobiet w naszym życiu”.

W styczniu również grane są "Czarne Serca" w reżyserii Domana Nowakowskiego. Sztuka została napisana z okazji stulecia istnienia klubu warszawskiego Polonia Warszawa. Przeplatają się historie zwyczajnej rodziny Sobieckich, ulubionego klubu piłkarskiego oraz kraju łącząc w opowieść o patriotyzmie, zarówno tym narodowym, jak i tym piłkarskim. Nazwy Polonia i Polska niejednokrotnie wymiennie symbolizują sportowe emocje i dziejowe zawieruchy.

Na scenach wciąż można obejrzeć duet Olgę Bończyk i Piotra Gąsowskiego w spektaklu "Za rok o tej samej porze".  Żonaty księgowy i mężatka, matka trojga dzieci spotykają się w uzdrowisku i zakochują się w sobie. Z oczywistych względów muszą się rozstać, ale postanawiają spotykać się każdego roku o tej samej porze. Bohaterowie spotykają się przez 26 kolejnych lat,  podczas których zmieniają się oni sami, ale także otaczający ich świat.

Na Scenie Parter można obejrzeć Ewę Kasprzyk w spektaklu "Super Susan". Oto poznajemy Susan - szaloną Angielkę, która postanawia swoje okrągłe urodziny uczcić powtarzając wycieczkę do Australii, którą odbyła mając 20 lat. Podczas pierwszej podróży towarzyszył jej krąg przyjaciółek, o których przypominają już tylko ich ulubione drinki serwowane w hotelowym barze.

Show jednej kobiety to także Justyna Sieńczyłło  i spektakl "Mój Dzikus". Zabawny, miejscami wzruszający monolog współczesnej kobiety, wzbogacony dowcipnymi piosenkami. Sztuka jest komediowym monodramem, opisującym sprawy codzienne przedstawione z punktu widzenia kobiety. Bohaterka lekko i dowcipnie opowiada o nawykach, upodobaniach i słabościach swojego mężczyzny oraz o perypetiach i nieporozumieniach wynikających z odwiecznej "walki płci".

W podróż po najwspanialszych latach warszawskiej sceny kabaretowej zabiorą Piękne panie i panowie.  Od poetyckiego humoru spektakli „Pod Pikadorem" przez rewię „Morskiego Oka" aż do teatru humoru w „Cyruliku Warszawskim".

"Ta cisza, to ja". W postać aktora – alkoholika wcielił się Jacek Kawalec. Jak każdy pijący alkoholik - nie umie kochać. I jak każdy alkoholik szuka miłości. I niszczy ją, kiedy ta się pojawi. I jak każdy aktor gra, nawet przed samym sobą. Bo aktorem, tak jak alkoholikiem, jest się do końca życia. A życie jest silniejsze od nałogu. Dlatego bohater, czy antybohater monodramu chce żyć.

Na deskach Teatru Kamienica goszczą "Zamknięty Świat" oraz "Wszystko o kobietach".

Poniżej prezentujemy repertuar na cały styczeń w Teatrze Kamienica, zapraszamy:

SCENA OFICYNA
"Za rok o tej samej porze"  ::  7, 8, 15 I - 19:00  ::  od 25 zł
"Czarne serca"  ::  13,14 I - 19:30  ::  od 25 zł
"I tak Cię kocham"  ::  27, 28 I - 19:00  ::  od 25 zł
"Zamknięty świat" (gościnnie)  ::  21 I - 16:00 i 19:00; 22 I - 16:00; 24 i 25 I - 19:30, 26 I - 20:00  ::  od 80 zł

SCENA PARTER
"Ptaszek"  ::  6 I - 19:00; 19 I - 19:30; 24 I - 19:00  ::  od 25 zł
"Piękne panie i panowie"  ::  8 i 27 I - 19:30  ::  od 25zł
"Super Susan"  ::  22 I - 19:30  ::  od 25 zł
"Wszystko o kobietach" (spektakl gościnny)  ::  20 I - 19:30; 25 I - 19:00; 26 I - 19:30  :: od  40 zł
"Mój Dzikus"  ::  29 I - 19:00  ::  od 25 zł

PIWNICA WARSZA
"Ta cisza, to ja"  ::  29 I - 19:30  ::  45 zł

Monika Dziekan
Materiały Teatru
5 stycznia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...