Na dnie życia

"Na dnie" - reż: Ireneusz Janiszewski - Teatr Nowy im.K.Dejmka Łódź

Teatr Nowy długo kazał widzom czekać na pierwszą premierę sezonu. W ten weekend przy ul. Więckcwskiego będzie można obejrzeć "Na dnie", najbardziej znany tekst sceniczny Maksyma Gorkiego. Spektakl reżyseruje Ireneusz Janiszewski, młody artysta, znany widzom Nowego z realizacji "Choroby młodości" Ferdynanda Brucknera.

Akcja dramatu rozgrywa się na rosyjskiej prowincji, w noclegowni, gdzie schronienia szukają życiowi wykolejeńcy, pijacy, przestępcy, prostytutki. W ich życiu nie ma nadziei na jakąkolwiek zmianę. Pewnego dnia próg przytułku przekracza stary wędrowiec Łuka... 

- Czytamy "Na dnie" jako opowieść o pewnej części społeczeństwa, która jest z różnych powodów wykluczana. Pytania, które postawił Gorki, staramy się jednak umieścić w świecie otaczającym nas na co dzień - deklaruje reżyser. - Gorki prezentował inne realia wykluczenia, bo opisywał świat zpoczątkówXX wieku. Dlatego na scenę i do oryginalnego tekstu wprowadziliśmy elementy związane z naszą współczesnością. Widać to już choćby wprojekcjach włączonych do spektaklu. Tworzyliśmy je w mieście, czasem dosłownie ulicę dalej. 

Premiera towarzyszy obchodom 60. urodzin Teatru Nowego. Na niedzielę na godz. 16 zaplanowano w teatrze spotkanie jubileuszowe poświęcone Kazimierzowi Dejmkowi.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
21 listopada 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...