Na dnie życia

"Na dnie" - reż: Ireneusz Janiszewski - Teatr Nowy im.K.Dejmka Łódź

Teatr Nowy długo kazał widzom czekać na pierwszą premierę sezonu. W ten weekend przy ul. Więckcwskiego będzie można obejrzeć "Na dnie", najbardziej znany tekst sceniczny Maksyma Gorkiego. Spektakl reżyseruje Ireneusz Janiszewski, młody artysta, znany widzom Nowego z realizacji "Choroby młodości" Ferdynanda Brucknera.

Akcja dramatu rozgrywa się na rosyjskiej prowincji, w noclegowni, gdzie schronienia szukają życiowi wykolejeńcy, pijacy, przestępcy, prostytutki. W ich życiu nie ma nadziei na jakąkolwiek zmianę. Pewnego dnia próg przytułku przekracza stary wędrowiec Łuka... 

- Czytamy "Na dnie" jako opowieść o pewnej części społeczeństwa, która jest z różnych powodów wykluczana. Pytania, które postawił Gorki, staramy się jednak umieścić w świecie otaczającym nas na co dzień - deklaruje reżyser. - Gorki prezentował inne realia wykluczenia, bo opisywał świat zpoczątkówXX wieku. Dlatego na scenę i do oryginalnego tekstu wprowadziliśmy elementy związane z naszą współczesnością. Widać to już choćby wprojekcjach włączonych do spektaklu. Tworzyliśmy je w mieście, czasem dosłownie ulicę dalej. 

Premiera towarzyszy obchodom 60. urodzin Teatru Nowego. Na niedzielę na godz. 16 zaplanowano w teatrze spotkanie jubileuszowe poświęcone Kazimierzowi Dejmkowi.

Monika Wasilewska
Gazeta Wyborcza Łódź
21 listopada 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...