Na festiwalach i w telewizji

"III Furie" - reż: Marcin Liber - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Legnicki spektakl Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera rusza w festiwalową trasę. Na żywo obejrzą go także widzowie TVP Kultura

"III Furie", finalista ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (nagrody dla reżysera i aktorki Joanny Gonschorek), to - momentami obrazoburcze - oskarżenie Polski budowanej na cmentarzach, która nie może przerwać chocholego tańca na grobach i sławienia poległych kosztem żywych. To rozpaczliwy i wściekły w formie, apel o Polskę normalną, w której matki rodzić będą synów, a nie żołnierzy kolejnych powstań, bitew i wojen, w której gojenie się ran będzie ważniejsze, niż ich rozdrapywanie.

Legnicki spektakl to także współczesna, feministyczna i punkowo alternatywna wersja "Dziadów" stylizowana na grecką tragedię z ostrą, wykonywaną na żywo, muzyką. Kapitalne i wstrząsające role legnickich aktorów, nagradzane na teatralnych festiwalach. "To najmocniejsza wypowiedź legnickiego teatru od czasu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka" - oceniła Agnieszka Rataj w Didaskaliach, zaś Łukasz Drewniak przyznał "III Furiom" 5 gwiazdek Przekroju.

Spektakl rusza właśnie w drugą turę swoich festiwalowych podróży po Polsce. W minionym roku prezentowany był na festiwalach w Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Zabrzu i Gdyni. 22 i 23 lutego wystawiony zostanie na 18. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 13 marca pokazany zostanie na XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Dzięki transmisji na żywo w TVP Kultura okazję obejrzenia tego właśnie przedstawienia będą mieli widzowie w całej Polsce.

Zanim jednak legnicki spektakl wyruszy na festiwale już w nadchodzący weekend dwukrotnie (18 i 19 lutego o 19) grany będzie na macierzystej Scenie im. Ludwika Gadzickiego. Bezpośrednio po sobotnim spektaklu w teatralnej Caffe Modjeska odbędzie się spotkanie z reżyserem Marcinem Liberem oraz z aktorami i muzykami występującymi w przedstawieniu. Rozmowę z publicznością przygotowało legnickie Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej.

W spektaklu, który będzie wystawiany w najbliższych tygodniach nastąpiła zmiana zespołu muzycznego, który na żywo towarzyszy akcji przedstawienia. W miejsce Mojej Adrenaliny zobaczymy i usłyszymy podobny gatunkowo, równie żywiołowy i głośny warszawski kwartet Radio Error.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
17 lutego 2012

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...