Na inaugurację sezonu w Bagateli

"Czego nie widać" - reż. Maciej Wojtyszko - Teatr Bagatela w Krakowie

98. rok działalności krakowski Teatr Bagatela rozpocznie w piątek premierą spektaklu "Czego nie widać" w reż. Macieja Wojtyszki. Publiczność zobaczy na scenie m.in. Urszulę Grabowską, Dariusza Starczewskiego i Jakuba Bohosiewicza.

- Ta sztuka jest o tym, że teatr to jest wszystko - i miłość, i tragedia, i cierpienie, i rozpacz. Wszyscy, którzy jesteśmy chowani w teatrze, wiemy, że różnie to bywa - powiedział w środę dziennikarzom Maciej Wojtyszko.

Jak wyjaśnił, starał się, by przedstawienie jak najmniej odbiegało od utworu brytyjskiego dramatopisarza Michaela Frayna. - Odstępstwa od oryginału są nieduże. Frayn napisał kilka wersji sztuki, wiec korzystamy z tych różnych wersji, bierzemy po trochu z każdej. U nas największą zmianą jest to, że w teatrze źródłem większości nieszczęść jest reżyser - mówił Wojtyszko.

Spektakl opowiada o prowincjonalnej trupie, o jej próbach. Publiczność będzie mogła odnieść wrażenie, że premiera przygotowywanego spektaklu zakończy się niepowodzeniem. Aktorzy nie pamiętają kwestii, dekoracje się sypią, rekwizyty gubią, lub przeciwnie - jest ich za dużo, zwłaszcza sardynek.

- Mam nadzieję, że spektakl da widzom dużo powodu do śmiechu, ale i że widz wyjdzie bogatszy w refleksje i doświadczenie tego, czego nie widać w teatrze - mówiła dziennikarzom Urszula Grabowska (Dotty Otley). W jej ocenie przedstawienie jest "bardzo dobrą, dynamiczną farsą".

Z kolei Dariusz Starczewski (Lloyd Dallas) wyznał, że aktorom, reżyserom i innym pracownikom teatru trudniej jest grać role pracowników teatru. - To spektakl o tym, jak spektakl powstaje. Zagram w nim reżysera, ale wiem też, jak to jest być po drugiej stronie (być reżyserem w rzeczywistości - PAP) - powiedział.

Twórcy spektaklu przygotowali podwójną obsadę.

Kolejną nowością Bagateli będzie spektakl "Szklana menażeria" w reż. Filipa Gieldona, na podstawie utworu Tennesse'ego Williamsa. Premiera nastąpi 12 października na terenie kopca Kościuszki.

Beata Kołodziej
Kurier PAP
15 września 2017
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia