Na kogo nie chcemy patrzeć?

Performans "PokaZ" Teatru 21 wraca do repertuaru

Performans Teatru 21 „PokaZ’ w reżyserii Justyny Wielgus zostanie zaprezentowany warszawskiej publiczności po prawie dwuletniej przerwie. Siedmioro performerów z Polski i Portugalii bada w nim procesy wykluczania nienormatywnych ciał z przestrzeni publicznej. Jedyne pokazy w tym roku odbędą się 13 i 14 października 2021 w Centrum Kreatywności Targowa.

„Na kogo nie chcemy patrzeć w przestrzeni publicznej?" – takie pytanie zadane zostało grupie ankietowanych osób w badaniu socjologicznym zamówionym przez Teatr 21. Jego wyniki posłużyły twórcom i twórczyniom performansu „PokaZ" do stworzenia sytuacji scenicznej, w której widzowie mogą skonfrontować się z obrazami powszechnie odrzucanymi z przestrzeni wspólnej i poddać refleksji sam proces patrzenia na innych. Performans "PokaZ" to spotkanie z osobami, które z różnych względów przyciągają intensywne spojrzenia i nie wpisują się we współczesną cielesną oraz społeczną normę. Siódemka artystów i artystek z obszaru teatru, tańca i performansu zaprosi widzów do stworzenia unikatowej sytuacji performatywnej. Napięcia będą wyznaczane przez relacje oparte na patrzeniu, na różnych sposobach interakcji oraz strategiach zachowań związanych z tym, jak widzimy siebie i innych. Przywołując dzieła sztuki tematyzujące spojrzenie, odwołując się do ujęcia naukowego, medycznego i konsumenckiego, artyści zadają pytania o to, co wyznacza granice ludzkiej różnorodności. Realizacji jakich obrazów oczekuje się od przedstawicieli określonych grup społecznych? Jakie widoki uznaje się za niedopuszczalne, a jakie jedynie za nietypowe? Jak wizualne oczekiwania realizują się w języku, którym się ze sobą porozumiewamy? Jedną z performerek współtworzących performans jest portugalska artystka, tancerka i poetka Diana Bastos Niepce, która w Teatrze 21 realizowała swoją rezydencję artystyczną.

- Miałam okazję pracować z niesamowitymi polskimi artystami. Każdy i każda z nas z własną specyfiką i unikalnymi ciałami, pracowaliśmy razem, by zbadać, w jaki sposób ludzie są wykluczani ze społeczeństwa, jak przebiega marginalizacja i jakie wzorce zachowań wzmacniają te społeczne bariery. Chciałam stworzyć dzieło, która odzwierciedlałoby zarówno piękno, jak i przemoc ciał z marginesu oraz to, jak te wyjątkowe ciała mają kluczowe znaczenie dla kultury - wspomina pracę nad powstawaniem performansu „PokaZ" Diana Bastos Niepce.

Premiera „PokaZ-u" odbyła się w w grudniu 2019 w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, w ramach realizowanego przez Teatr 21 i Centrum Sztuki Włączającej sezonu „GAP SIĘ!", który w całości poświęcony był refleksji związanej z widocznością osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Ze względu na pandemię koronawirusa performans dopiero teraz może wrócić do repertuaru. „PokaZ" zostanie zaprezentowany publiczności 13, 14 października 2021 o godz. 19:00 w Centrum Kreatywności Targowa (ul. Targowa 56, Warszawa). Widzowie sami decydują o tym ile zapłacą za bilet na to wydarzenie (minimalna cena to 20 zł). Bilety można kupić na stronie teatr21.pl oraz na portalu ewejsciowki.pl. Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na statutową działalność Teatru 21 oraz na remont jego pierwszej siedziby i otwarcie Centrum Sztuki Włączającej.

Wydarzenie rekomendowane jest dla widzów od 16 roku życia. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na polski język migowy (PJM).

Jakub Drzewiecki
Materiał nadesłany
11 października 2021

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...