Na koniec sezonu

"Rewizor" - reż. Jacek Jabrzyk - Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

"Rewizor" oraz "Gąska" na koniec sezonu.

Gogolowski „Rewizor" rozgrywa się (jak pisał Nabokov) między błyskiem a uderzeniem pioruna. Błyskiem jest informacja, że do prowincjonalnego miasta w carskiej Rosji wybiera się Rewizor. Uderzeniem zaś wiadomość, że Rewizor przybył. Pomiędzy tymi dwoma momentami wydarza się historia, która obnaża degenerację małomiasteczkowej społeczności. Historia tym okrutniejsza, że oparta na fatalnej pomyłce.

Tytułowy Rewizor na scenie się nie pojawia. Prawdziwym bohaterem komedii Gogola jest strach. Przed utratą i kompromitacją. Przed obcym. Strach tym większy, im więcej kto posiada. To on napędza mechanizm komediowych wypadków. I przybliża do ostatecznej katastrofy.

Rewizor stawia pytania o źródła naszego lęku. Mechanizmy są niezmienne. Ciągle szukamy wrogów i pielęgnujemy nasze fobie, u podstaw których leżą nasze zaniedbania i słabości. Czego zatem dziś boją się Polacy? Jakiego Rewizora stworzą sobie tym razem?

Spektakl można obejrzeć:
20 czerwca o godz. 20.00 (zakończenie sezonu) 
21 czerwca o godz. 17.00 (zakończenie sezonu) 
22 czerwca o godz. 17.00 (zakończenie sezonu) 

Dechowsk – miasteczko na prowincji, pokój w hotelu robotniczym. W pokoju mieszka Nonna – aktorka teatru dramatycznego. Piąta rano, cisza, spokój, nic nie zapowiada burzy. „Ale... nasze życie ma i ciemne strony. Tak to już jest. Proszę Państwa – zaczynamy." Na deskach naszego teatru rewelacyjna komedia rosyjskiego dramatopisarza Nikołaja Kolady (autora między innymi: „Martwej Królewny", „Marylin Mongoł", „Baby Chanel"). Brawurowo opowiedziana historia jednej nocy z życia prowincjonalnych aktorów. Jak na rosyjskiego geniusza dramatu przystało, nie zabraknie śmiechu aż do łez...

Spektakl można obejrzeć:
20 czerwca o godz. 18.00 (zakończenie sezonu)
21 czerwca o godz. 20.00 (zakończenie sezonu)
22 czerwca o godz. 20.00 (zakończenie sezonu)

(-)
Materiał Teatru
18 czerwca 2014

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...