Na otwarcie Nowej Sceny Muzycznego

"Bal w Operze" - reż: W. Kościelniak - Teatr Muzyczny w Gdyni

Kończy się budowa Nowej Sceny na 300 miejsc w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pierwszy spektakl zostanie pokazany 14 kwietnia - będzie to premiera "Balu w Operze" Juliana Tuwima

- Wcześniej, 25 marca urządzimy w nocy spektakl w formie happeningu pt. "Obudzenie ducha sceny" z udziałem zespołu artystycznego - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni Maciej Korwin.

"Bal w Operze" wyreżyseruje Wojciech Kościelniak, autorem muzyki będzie Leszek Możdżer. Ten sam utwór Tuwima otwierał działalność Teatru Muzycznego w Gdyni w 1958 r., tyle, że wtedy była to klasyczna operetka.

28 kwietnia na Nowej Scenie pokazany zostanie natomiast spektakl "39 stopni" będący teatralną wersją szpiegowskiego filmu Alfreda Hitchcocka.

- W przedstawieniu wystąpi czterech aktorów, którzy zagrają 84 role. Na przykład, ten sam aktor będzie dialogował jako konduktor i policjant. Sztuka ta od kilku lat grana jest z powodzeniem w Londynie - poinformował Korwin.

Kolejną premierą na Nowej Scenie będzie "Pchła szachrajka" Jana Brzechwy.

Nowa Scena z 300-osobową widownią będzie posiadała osobne wejście i foyer. Akt erekcyjny pod tę inwestycję został podpisany w kwietniu 2011 r.

Budowa Nowej Sceny to jeden z etapów rozbudowy całego Teatru Muzycznego w Gdyni. W tym tygodniu zamknięta zostanie Scena Kameralna, która zostanie poddana rozbiórce. Nowa pomieści 150 widzów. Od końca czerwca natomiast przestaną być grane przedstawienia na Dużej Scenie. Jej widownia zwiększy się z 693 do 1070 miejsc, zmieni się również główne foyer.

Całość prac związanych z rozbudową teatru zakończy się w maju 2013 r.

Od września na czas prac związanych z rozbudową Dużej Sceny na placu w pobliżu teatru stanie ogrzewana konstrukcja namiotowa na 650 miejsc. Będzie w niej grany cały repertuar teatru z wyjątkiem "Shreka" i "Lalki".

Korwin poinformował także, że w 2011 r. Teatr Muzyczny odwiedziło 207 tysięcy widzów - to najlepszy wynik gdyńskiej sceny w ostatnich 20 latach.

W rozbudowanym Teatrze Muzycznym trzy sceny pomieszczą łącznie ponad 1500 osób. Powierzchnia użytkowa teatru zwiększy się z 14 do 19 tys. metrów kwadratowych.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wynosi 71 mln zł, z czego 41 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej, resztę pokrywa Miasto Gdynia oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Koncepcję rozbudowy teatru przygotowała pracownia architektoniczna "Teatr" z Gdańska pod kierunkiem profesora Józefa Chmiela, autora projektu obecnego budynku teatru, który powstał w 1979 r.

(-)
PAP
31 stycznia 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia