Na papieskie rocznice

"Hiob" - reżyseria: Piotr Dąbrowski - Teatr Dramatyczny w Białymstoku

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, włączając się w obchody bliskich już rocznic związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II, przygotowuje widowisko teatralne w oparciu o tekst młodzieńczego dramatu Karola Wojtyły pt. "Hiob". Premiera już 1 kwietnia o godzinie 19.00 na dużej scenie teatru.

Dramat Karola Wojtyły pt. "Hiob" powstał w 1940 roku. Pisany był pod wpływem dramatycznych doświadczeń wojennych. - "Hioba" wybrałem nieprzypadkowo. Jest to dramat napisany wierszem antycznym, łamanym lekką staropolszczyzną. Opowiada o legendzie Hiobowej i o tym nieszczęściu, które na Hioba spadło, ale jest to opowiedziane przez pryzmat Polski, przez pryzmat samego Wojtyły, który w 1940 roku pracował w trudnych warunkach i bardzo przeżywał to, co się w Polsce i w Europie działo - mówi reżyser spektaklu Piotr Dąbrowski. Hiob teatralny, tak jak biblijny, uosabia niezawinione cierpienie, a także sens ludzkiej egzystencji - dążenie do prawdy i sprawiedliwości.

Wystawienie "Hioba" na deskach teatru, tak aby utwór ten był zrozumiały dla współczesnego widza, nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o tym, że kiedy Karol Wojtyła pisał ten dramat, był wielkim miłośnikiem teatru rapsodycznego, czyli teatru słowa. Dla współczesnego widza jest to teatr bardzo trudny, dlatego reżyser starał się ułatwić odbiór dzieła. - Po wielu czytaniach ośmieliłem się jednak ten dramat skrócić, doprowadzić do pewnej przejrzystości. Staramy się z aktorami zainteresować widza, spróbować udźwignąć ten utwór na tyle, żeby był zrozumiały, a jednocześnie niósł ze sobą całą swoją artystyczną, myślową i religijną wartość - mówi Piotr Dąbrowski.

Aktorzy intensywnie ćwiczą swoje role. Chcą jak najlepszą grą oddać hołd wielkiemu Polakowi i dokładnie przekazać przesłanie jego dramatu. - Spróbujemy udowodnić, że można pokazać piękne uczucie za pomocą tej rozbudowanej formy literackiej, tego kwiecistego języka, ale także gestu, emocji i gry aktorskiej. Mamy nadzieję, że widz się wzruszy - mówi Marek Tyszkiewicz, odtwórca roli Hioba. Oprócz słowa w dramacie ważna jest również scenografia i muzyka (Michał Lorenc). Właśnie dla pełnego "wybrzmienia" dzieła Karola Wojtyły postanowiono przedstawić go na dużej scenie, ponieważ tylko ona daje taką możliwość.

Cały dochód z premiery "Hioba" 1 kwietnia będzie przeznaczony na stypendia i wyjazd wakacyjny zdolnej młodzieży, który organizuje Fundusz "Białystok Ojcu Świętemu". Dlatego też bilety cegiełki (w kwocie 40 zł) na premierę "Hioba" można nabyć jedynie w białostockiej parafii Świętego Ojca Pio (ul. Mickiewicza). Telefon kontaktowy do parafii: (085) 740 33 05. Po pokazie "Hioba" zaprezentowany zostanie również film Ewy Świecińskiej pt. "Wybór". Autorce, znanemu fotografikowi, udało się towarzyszyć Ojcu Świętemu w jego codziennej pracy. Powstałe wtedy zdjęcia nigdy dotąd nie były prezentowane.

Adam Białous
Nasz Dziennik
31 marca 2009

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia