Na początek - "Olimpiada"

3. Opera Rara w Krakowie

Wersje koncertowe czterech oper: "L\'Olimpiade" Pergolesiego, "Orlando furioso" Vivaldiego, "Alcina" Haendla oraz "L\'Oracolo in Messenia" Vivaldiego zostaną wykonane w roku 2011 w ramach cyklu Opera Rara

Dwie pierwsze będą mieć w Krakowie swoje polskie prawykonania, zaś "L\'Oracolo in Messenia" będzie pierwszą prezentacją światową.

Cieszący się ogromną popularnością cykl Opera Rara startuje w przyszłym roku wykonaniem "L\'Olimpiade" Pergolesiego, kompozytora, którego 300-lecie urodzin w roku 2010 świętuje cały świat. Dzieło słynnego Włocha zaprezentuje znana dobrze w Krakowie choćby z festiwali Misteria Paschalia Accademia Bizantina pod kierunkiem Ottavia Dantone. W partiach wokalnych wystąpią: Yetzabel Arias Fernandez, Mary-Ellen Nesi, Monica Piccinini, Roberta Mameli, Alessandra Visentin, Mirko Guadagnini czy Cyril Auvity. Koncert odbędzie się 20 stycznia, jak zwykle w Teatrze im. J. Słowackiego. "L\'Olimpiade" była prezentowana już przez Ottavia Dantone w Jesi, rodzinnym mieście kompozytora, w ramach hucznie obchodzonego Roku Pergolesiego.

"L\'Olimpiade" jest opowieścią o miłości rozgrywającą się w czasie igrzysk olimpijskich. To wzruszająca historia w trzech aktach rozgrywająca się w starożytnej Grecji, pełna pięknych arii z wartką akcją obfitującą w zaskakujące zwroty, których nie powstydziłyby się nawet współczesne filmy.

Drugie z zaplanowanych dzieł w cyklu, "Orlando furioso" Vivaldiego, zabrzmi w czerwcu w interpretacji Ensemble Matheus. Śpiewaków takich jak m.in. Marijana Mijanović, Jennifer Larmore, David DQ Lee, Kristina Hammastrom, Romina Basso poprowadzi Jean-Christophe Spinosi. Po wakacjach natomiast w październiku Marc Minkowski i Les Musiciens de Louvre-Grenoble oraz śpiewacy, wśród których znajdzie się krakowska młoda wokalistka Jolanta Kowalska, wykonają planowaną na początek grudnia tego roku, a odwołaną z powodu zimowego chaosu na lotniskach, "Alcinę" Haendla.

Finałem cyklu będzie grudniowa prezentacja koncertowa opery "L\'Oracolo in Messenia" Vivaldiego, dzieła odnalezionego w archiwach przez Fabia Biondiego, który ten utwór po raz pierwszy na świecie zaprezentuje wraz ze swoim słynnym zespołem Europa Galante, z udziałem m.in. Marii Grazii Schiavo.

Przyszłoroczny cykl Opera Rara, realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, będzie kosztował 1,97 mln zł, z czego ponad 776 tys. zł pochodzi z dotacji unijnej. Bilety na pierwszy koncert można kupować przez internet (www.eventim.pl) oraz w punkcie sieci informacji miejskiej (ul. św. Jana 2).

(AMS)
Dziennik Polski
24 grudnia 2010

Książka tygodnia

Paragon
Wydawnictwo Mamiko
Justyna Nawrocka

Trailer tygodnia