Na początek - "Wiśniowy sad"

"Wiśniowy sad" Czechowa rozpocznie Trans/Misje 2021

Premierę spektaklu "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii wybitnego gruzińskiego reżysera Andro Enukidzego Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie pokaże w piątek na rozpoczęcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE - Trójmorze. Zapowiadają się dwa fascynujące weekendy dla miłośników teatru w Rzeszowie.

Jak zapewnia reżyser - to będzie spektakl przedstawiony środkami starego teatru, bez multimediów i udziwnień. - Ale żadnej nudy - obiecuje Andro Enukidze, który nie tylko reżyseruje wielkie dzieło Czechowa, ale też dokonał w nim własnych skrótów i przeróbek. Oryginalny dramat Czechowa składa się z IV aktów i występuje w nim kilkanaście postaci. Reżyser rzeszowskiej inscenizacji zdecydował się dopisanie początku i zakończenia, a także ograniczenie liczby bohaterów.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE - Trójmorze odbywać się będzie w dwa ostatnie weekendy wakacji: 20–22 oraz 26–29 sierpnia. Do udziału zaproszono spektakle i artystów z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Przez dwa festiwalowe weekendy w Rzeszowie odbywać się będą spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami.

Spektakle

Wydarzenia MFS TRANS/MISJE – Trójmorze odbywać się będzie w różnych przestrzeniach miasta. W programie znalazły się spektakle Teatru „Studio" w Wilnie („Lalki, moje ciche siostry" w reż. Lilii Kiejzik oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej w reż. Sławomira Gaudyna), Teatru „Credo" w Sofii („Płaszcz" w reż. Niny Dimitrovej), Teatru Lalkowego w Koszycach („Chaplin" w reż. Brano Mazucha), Vene Teater w Tallinie („Bóg mordu" w reż. Philippa Lossa), Teatru Narodowego im. Vasile Alecsandriego w Jassach („Syndrom don Kichota" w reż. Radu Ghilasa), praskiego teatru Studio Hrdinu („Złote cięcie" w reż. Jana Horáka) oraz Liepajas Teatris („Szekspir" w reż. Elmarsa Senkovsa). Teatr im. Wandy Siemaszkowej już w piątek o godz. 19 zaprezentuje premierowo spektakl „Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii wybitnego gruzińskiego reżysera Andro Enukidzego. Podczas Festiwalu Polskę reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem „Kantor tu jest" w reż. Magdaleny Miklasz. Po każdym ze spektakli odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Koncerty

Program MFS TRANS/MISJE – Trójmorze obfituje także w koncerty, które odbywać się będą w Skver 2.0 przy Grand Hotel Boutique, na Scenie Dziedziniec Teatru oraz w Filharmonii Podkarpackiej. Usłyszymy kwartet jazzowy pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, koncert światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia, artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztofa Iwaneczkę, Justynę Szafran oraz Alka Berkowicza. Będą też popisy śpiewających rzeszowskich aktorów. Z przedpremierowym koncertem „Dagny/Osiecka" wystąpi Dagny Mikoś, a „trzej tenorzy" Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, czyli Michał Chołka, Mateusz Mikoś i Robert Żurek, ponownie wykonają uwielbiany przez widzów koncert „Nie całuj mnie pierwsza". Aktorską energię i głosy usłyszymy także w koncercie „Mamy dla was piosenkę – Hobn Mir a Nigndl" w reż. Moniki Adamiec.

Sztuki wizualne

MFS TRANS/MISJE – Trójmorze to także wystawy sztuk wizualnych. W czasie jego trwania będzie można podziwiać pokonkursową wystawę organizowanego przez Teatru im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ricardasa Grigasa, wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

Magdalena Macha
Gazeta Wyborcza Rzeszów
21 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia